Co čte finančně nezávislá II.

Už jsou to 3 roky, co jsem sepsala do článku mou nejzajímavější četbu, která mi pomáhá v osobním rozvoji. Přináším Vám tedy dalších 6 nejzajímavějších kousků, které jsem od posledního sdílení přelouskala a rozhodně doporučuju k přečtení.

Bohatý táta, chudý táta

Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne.

Robert T. Kiyosaki

O téhle knize už snad slyšel úplně každý. A je to logické, protože Kiyosakiho pohled na svět bohatých a chudých je velmi inspirující. Dlouho jsem o téhle knize věděla, ale jednu dobu ji nebylo možné sehnat, takže jsem si musela počkat.

Mně osobně v knize nejvíc oslovuje nespravedlnost nenažraného státu, který prostě ze zásady neumí se svěřenými penězi hospodařit. Proto svůj život žiju jinak. Znám způsoby, jak peníze od státu generovat, jak si snižovat daně a jak odvádět co nejméně. V knížce jsou sice modely úspor na daních určené pro Ameriku, ale některé se dají použít i u nás.

Dál jsem si v knížce našla zajímavost ohledně žití bohatých lidí. Přijde mi, že skutečně bohatí lidé nežijí v konzumu a nedávají své bohatství na obdiv. A má to taky logiku. Myslím si, že kdyby žili bohatí lidé konzumním stylem života, nebylo by možné jejich bohatství nashromáždit. Ale to je jen moje domněnka.

Knížka je plná inspirativních vhledů, příkladů a námětů, jak může začít žít bohatý život skutečně každý. Ale každý si musí najít svůj způsob, jak svého bohatství dosáhne, jak tvrdí i Kiyosaki.

Kdo chce naše peníze?

Ekonomie bez politické korektnosti

Hana Lipovská

Ač je autorka této knihy aktuálně dosti kontroverzní ženou, její pohled na globální ekonomickou situaci je dle mého názoru naprosto realistický. Autorka v knize upozorňuje na spoustu nesmyslů, které se v naší vyspělé ekonomice dějí a nedávají absolutní smysl. Po přečtení si myslím, že budete mít mnohem větší motivaci peníze státu nedávat, když s nimi neumí hospodařit.

Upřímně, kdyby jakákoliv rodina hospodařila stejně jako náš stát, tak už je dávno v bankrotu z předlužení.

Kupodivu jsem se ale u čtení dost zasmála. A to někteří recenzenti hodnotili tuto publikaci jako učebnici. Což za mě rozhodně není.

Jediné, čeho se obávám, že kdybych knížku četla dnes, už bych spíš i plakala, než se smála. Kdo chcete skutečně uvěřit, že naše civilizace se žene do záhuby, ale chcete to číst s úsměvem na rtu, tak tohle je ta správná volba.

Mnich, který prodal své ferrari

Robin S. Sharma

Klíčová kniha pro uvědomění si, že peníze jsou vlastně v životě vedlejší záležitost. V knížce najdete příběh velmi úspěšného advokáta, kterého v jeho konzumním životě zastavila až nemocniční postel se smrtelnou diagnózou.

Následně se jeho život otočil o 180° a začal žít úplně jinak. Příběh o tomto advokátovi vypráví jeho přítel, který ho znal z obou úseků jeho života.

Pro mě je to obrovská inspirace, jak hluboce žít a vnímat všechny krásy života, protože žijeme jen jednou. A rozhodně tady nejsme proto, abychom vydělávali peníze.

Další obrovskou přidanou hodnotou této knihy je, že díky ní se rozečetl i můj muž, který do té doby přečetl jen pár pohádkových knih v dětství a od té doby nic. Což svědčí o tom, že je to fakt příjemné a inspirativní čtení.

Cyklická žena

aneb jak využít svůj lunární cyklus k dosažení úspěchu a naplnění

Miranda Gray

Kniha ukrývá spoustu odhalení ohledně pravidelného ženského cyklu a především praktické tipy, jak chytře svého cyklu využít ve svůj prospěch. Myslím si, že až tuhle zákonitost našeho cyklu přijmeme, naučíme se s ní pracovat a poučíme muže o našich velmi výhodných kvalitách, bude nám všem skutečně nádherně.

Po přečtení této knihy jsem odhalila spoustu kostlivců, se kterými teď umím pracovat a zlepšila se tak moje výkonnost i vztah s mým mužem. Především uvědomění, že moje projevy během PMS jsou tak nepříjemné a agresivní kvůli hormonům, takže je není třeba brát úplně doslovně a osobně. Navíc mají tyhle moje projevy skvělou čistící schopnost, protože ukončují nefunkční věci. Funkční věci a vztahy totiž moje autentické PMS projevy ustojí, protože jsou kvalitní. Tohle uvědomění bylo pro mě velmi ulevující.

Nejde však jen o předmenstruační fázi. Máme celkem 4 fáze a každá z nich má svá specifika. A když se je naučíme využívat, máme mnohem větší produktivní potenciál než muži. Takže vzhůru do čtení, ať je nás vědomých žen co nejvíce.

Agnes a Zakázaná hora

Veronika Hurdová

Možná přemýšlíte, co v tomto seznamu dělá pohádková knížka určená pro děti? Upřímně, já ji slupla jako malinu a nemohla jsem se od ní odpoutat. Rozhodně musí zůstat v rodinné knihovně pro moje děti. Nádherná knížka o životním poslání, jednoduchém a skromném životě s využitím darů přírody. Víc o příběhu nebudu prozrazovat.

Ágnes a Zakázaná hora

Každopádně já si díky této knížce uvědomila a potvrdila spoustu nádherných myšlenek, které mě už na cestě životem provází. Asi nejsilnější z nich je objevit radost a uspokojení i v obyčejných každodenních činnostech.

Příběh Ágnes už má i druhý díl, tentokrát šlo o záchranu ostrova a opět to bylo skvělé čtení na odreagování s hlubokým posláním a uvědoměním. Takže rozhodně pořiďte nejen sobě, ale i dětem.

Ruka noci podaná

Základy rodinné a krizové připravenosti

Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor, Josef Juránek, Lukáš Heinz, Petr Horký

Poslední, ale neméně významná kniha z výčtu. Mám pocit, že je to ideální kniha po přečtení knížky Kdo chce naše peníze. Budete pak vědět, jak se zařídit, když přijde na nejhorší. A je rozhodně lepší být připraven, než překvapen. Obzvlášť vzhledem k aktuálnímu Ukrajinskému konfliktu. Myslím si, že kdyby místní měli načteno, utíkalo by se jim lépe. Je to tvrdé čtení, ale velmi, velmi užitečné.

Někdy můžete mít ze čtení depku, protože si fakt uvědomíte, že krize se prostě dějí a bude jich čím dál víc. Třeba u blackoutu se neřeší, jestli bude, ale kdy bude a jak se na něj připravit. Což je vskutku tvrdé uvědomění, ale jak říkám, kdo je připraven, není překvapen.

Já se postupně v životě přizpůsobuju, kdyby náhodou. Nejenom na krize, ale na různé životní situace. A to je dle mého názoru ta skutečná a komplexní finanční nezávislost.


Líbil se vám článek? Dejte mu prosím like. Děkuji.

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Mrkněte na finanční mentoring nebo na mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.