I drobná konzultace dokáže finanční zázraky

Dostala jsem podnět od jedné fanynky (budu jí říkat Lenka), jestli bych někdy vytvořila návod na finanční rezervu. Tvorba praktických návodů mě fakt baví, tak nebylo na co čekat. Společně jsme se pustili do řešení jejího problému, abych měla inspiraci o čem návod tvořit, až jsme to dotáhly k její spokojenosti.

Po pár týdnech vymýšlení a tvoření jsem na to přišla.

Uzavřená Facebooková skupina, kde jsem vytvořila (dle možností FB) logický systém na čerpání informací. Každý měsíc se budu věnovat danému tématu a rozebírat ho dle svých zkušeností nebo Vašich otázek. Na měsíc leden je to rezerva a v únoru to bude finanční sebevědomí. Uvidíme, co za témata přinese čas.

Každopádně, abych se vrátila k Lence. Ta mimo jiné dostala doporučení na můj e-book 3 způsoby, jak generovat peníze od státu. Mám pocit, že neváhala ani minutu a hned šla do něj. O to víc mě potěšila zpětná vazba, kterou jsem našla brzo v mailu. Nijak jsem to nezkracovala, protože to prostě nešlo.


Ahoj Anežko,
posílám Ti svoje dojmy na Tvůj e-book. Je to moje nejupřímnější zpověď a nepíše se mi lehce, otevírám starý vyhnilý rány, pokud v ní bude moc patosu nehodící se do finančního světa, klidně to osekej 🙂 – píšu, jak cítím…

29 let svého života jsem žila v modelu, který se rozhodně nedal nazvat „Zdravý vztah k penězům“, ve výsledku sama k sobě. Říká se, že rodina jsou kořeny naší budoucnosti, právě v rodině se učíme „jak postavit základní kámen“ našeho budoucího života, ale ne vždycky jsou vzorce chování, které si přejímáme do dospělosti a odpovědnosti sám za sebe, vhodné. Někdy je to spíš závod ve formuli bez zapnutých pásů.

Takový byl i můj případ. Moje maminka celý život dřela 12 i víc hodin denně a vydělávala opravdu velmi slušné peníze, přestože to po rozvodu neměla snadné, na nedostatek si stěžovat nemůžu. Dovolené, pěkné oblečení, elektronika, exkluzivní potraviny byly vyvážené neustálou „0“ na kontě a krysím závodem mojí udřený mámy.

Druhým protipólem byla velmi šetrná babička, která poctivě přešívala oblečení, spořila a každý výdaj pečlivě zvážila (válečná generace), ale taky si nic neužila.

Tak jsem do dospělosti vstupovala se slušnou sumou naspořených peněz od babičky a finančními návyky mojí maminky. Hádejte jak to dopadlo?

Během 14 dní jsem celé spoření o pětimístné částce rozfofrovala.

Oslava 18.narozenin v centru Prahy (pro asi 20 lidí), značkové oblečení a drahá kosmetika. Perfektní začátek dospělého života, gratuluju si!

Vystřízlivění z euforie „Já su milionááááář“ trochu bolelo, ale pořád jsem na střední, brigádničila v KFC a měla nulové závazky. A tak jsem žila dalších 11 let.

Vydělám -> musím se přece odměnit -> utratím.

Fancy lifestyle vs. snaha o redukci odpadů a ekologie v mém životě se ve mně neustále přetahovaly o pozornost. Pořád ta maminka vs. babička. A neustálý stres. „Co když se něco stane a já nebudu moct platit nájem? Boty pronajímateli asi nedám…“.

Sama jsem se stala mámou v situaci, kdy mi nikdo nekryje záda. Sice bez dluhů, ale bez rezervy. Z nějakých finančních chyb svojí jinak skvělý mamky jsem se poučila, ale přesto jsem si nechtěla odepřít nic ze svých radovánek a pokračovala dál v zarytém modelu.

V životě ale nemůžeme urvat všechno… A já se řítila do finančního hrobu, který jsem si kopala sama.

Dneska už vím, že spořením peněz a vědomou útratou se nijak neobírám, naopak.

Když jsme nezávislí, když si sami sobě kryjeme záda, jsme silnější. Rezerva je rytíř ve zbroji, když ten opravdovej v životě chybí. Získáním (finančního) sebevědomí chráníme sami sebe, máme svobodu volby. Nesetrváváme v toxickém partnerském vztahu, dovolíme si změnit stresující práci apod.

Bez finanční rezervy jsme v kleštích, v nekonečném krysím závodu a ničíme sami sebe… Kopeme si svůj finanční hrob.

Jenže to není dlouhodobě udržitelné a na poli finančních produktů jsem byla jako slon na ledě, trochu negativně ovlivněná všudypřítomnými tradery a „špinavým prostředím“.

Anežka si, pro svojí přidanou hodnotu sdílených vlastních zkušeností, získala mojí důvěru a oba její e-booky mi otevřely dveře do nového světa (nezatíženého ani extra spořivou babičkou, ani nespořivou mamkou). Takového, kde přijímám odpovědnost a získávám pozitivní vztah k financím i vlastnímu životu a sama se můžu díky přehledným schématům rozhodnout, jakou cestou chci jít a jaký produkt zvolit tak, aby byl kompatibilní s mojí vizí a možnostmi.

Umění si teď trochu odepřít pro lepší budoucnost už pro mě není utrpení, ale radost a s každou korunou i nabývání postupně většího sebevědomí. Šetření není jen odpírání si, ale když si nastavíte rozpočet tak, abyste něco ušetřili a dokázali si udělat radost, vydržíte.

Život je balanc a rovnováha. Jít na masáž nebo do sauny už pro mě dneska není zvyk, ale požitek, který si opravdu užiju.

Peníze nejsou jen pro bohaté. Jsou pro všechny a je jen na nás, jaký vztah k nim zaujmeme. Není totiž důležité kolik vyděláme, ale kolik zvládneme ušetřit.

Díky Anežko, za Tvůj e-book, blog, Instagram a čas a trpělivost, které posíláš dál, má to smysl.


Moc děkuju za tyhle slova. Pro mě je to dávka pozitivní energie vlitá do žil. Moc dobře vím, jak to v oblasti financí je a někdy mám fakt chuť se vykašlat na snahu oblast peněz očistit. Každopádně díky této zpovědi i mnoha dalším Vašim zprávám vnímám, že to má smysl. Moc proto děkuji všem, co mě sledujete, podporujete a píšete.

Těším se na Vás ve Facebookové skupině.  Stačí jen odpovědět na pár otázek a jste tam ;-).

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Mrkněte na finanční mentoring nebo na mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.