Vyzrála jsem na dárky pro rodinu! Chcete taky?

Vánoční čas je tady. Pečení cukroví, úklid a samozřejmě shánění dárků pro rodinu. Naštěstí se mi v rodině podařilo prosadit skvělý systém, díky kterému je vymýšlení dárků opravdová hračka. Navíc já si dárky od ostatních mnohem víc užívám, protože dostávám především to, co chci.

A co děláme u nás v rodině jinak?

Už je to přes rok, co jsem vymyslela systém rodinné sdílené tabulky na Googlu disku (drivu). Tam máme každý svůj list, kam si připisujeme dárečky, které chceme a oceníme.

Ze začátku jsem samozřejmě musela jít příkladem a do svého listu napsat inspiraci ostatním. A to jsem neměla jistotu, že inspiraci dostanu zpět.

Naštěstí se zadařilo a teď tabulku sdílím se svým mužem, oběma bratry i s partnerkami, mými i mužovými rodiči, a dokonce už byl přidán i tatínek od švagrové.

A jak to technicky funguje?

Nejprve je třeba mít založený účet u Googlu. Jestliže máte mobilní telefon nebo tablet s operačním systémem Android, tak jej určitě máte. Dokonce ho má i můj 70letý tchán nebo táta, který se s moderními technologiemi nekamarádí.

Účet na googlu si můžete založit zde >>. Jeďte podle návodu. Založí se Vám i e-mail (gmail) a samozřejmě získáte přístup k tabulkám nebo k dokumentům. Tabulky se jmenují Sheets.

K tabulkám se dá dostat mnoha způsoby, ale například z e-mailu si najedete na symbol 9 tečiček v pravém horním rohu, viz obrázek níže č. 1. Ten otevřete a hledejte Sheets. Když nenajdete, tak hledejte přes další aplikace přes tlačítko č. 2.

Když ani tak nenajdete, otevře se Vám nové okno a tam už si vyhledáte tabulky Sheets. Kliknete na “Get started” a pak na “Use on the web”.

Otevře se Vám nové okno s tabulkami, kde vpravo dole najdete barevné plusko, kterým vytvoříte tabulku novou.

Nebo si můžete novou tabulku vytvořit přes Google disk (tlačítko č. 3). Tam po otevření najdete vlevo nahoře barevné plusko přes které můžete vytvořit Tabulku Google.

Tabulku doporučuji pojmenovat a napsat pravidla pro ostatní, aby byl systém jednotný. Já pravidla připisovala až později, když jsme se začali rozrůstat. Ale nikdy nevíte.

Já napsala tohle, můžete se inspirovat:

Jelikož se naše skupinka rozrůstá, tak něco k fungování:

  • Když někdo některý z dárku použije, tak by bylo dobré jej u obdarované osoby smazat, ať nedostanete daný dárek 2x.
  • NEMAZAT dárky, co jsou žlutě, mohou být dány opakovaně.

Tak co, už máte promyšleno, co si do tabulky napíšete za dárky? K jednotlivým listům mám ještě jeden typ. Mě se osvědčilo udělat každému do jeho listu záhlaví, aby bylo vše jednotné.

Do záhlaví jsem napsala:

  • Věc, co by člověk chtěl.
  • Kolik asi stojí.
  • Odkaz přímo na dárek, který chce nebo alespoň přibližně, abychom dárci věděli.

A teď to nejdůležitější. Je potřeba si sehnat e-mailové adresy od dalších členů. Jestli je máte, tak už jen stačí rodině tabulku nasdílet.


Ještě než tabulku nasdílíte ostatním

Je vhodné rodinu na Váš nápad navnadit. Je to přece jenom něco nového a nemusí se hned uchytit. Buďte však trpěliví, stejně jako já. Rozhodně se dočkáte vytoužených sladkých plodů v podobě dárků, které Vám budou dělat radost a spoustu ušetřeného času z vymýšlením dárků pro ostatní.

Než se tabulka rozjela u nás, trvalo to zhruba rok. Ze začátku jsem byla z dárků nadšená především já, protože jsem dávala nejvíc inspirace a rodina se ráda inspirovat nechala. A když zjistili, že to funguje, přidali se taky. Já je samozřejmě čas od času popíchla, aby taky něco do tabulky přidali. A teď už to u většiny funguje.

Jen tchýně tak trochu podvádí, protože inspiraci z tabulek jen čerpá, ale že by si něco do tabulky přidala… Co se dá dělat. I s tím je třeba počítat.

Mějte se krásně a užívejte si dárečkování stejně jako další chytré tipy, které můžete najít zde >>.

P.S. Budu taky moc ráda za sdílení Vašich zkušeností s tabulkou a klidně i reakce na ni.

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Mrkněte na finanční mentoring nebo na mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.