SVÉPOMOCÍ přiznání k dani z příjmu OSVČ?

Když jsem si sama (jako studentka ekonomky) podávala své první přiznání k dani z příjmu, byla jsem totálně vystresovaná. Byla jsem na to sama a neměla se koho zeptat. „Mám na to přece školu, tak to musím zvládnout sama. Vždyť jsme to dělali minulý semestr na výšce.

Proto jsem chápala Danču, která se chtěla vyplnění přiznání naučit sama.

A proč toužila objevit záhadu oficialit spojených s daňovým přiznáním? Měla velmi špatnou zkušenost s účetní, kvůli které musela doplácet finančáku několik tisíc, i když byla reálně v mínusu.  Chtěla mít konečně sama pod kontrolou své povinnosti a hlídat si je tak, aby zbytečně nedoplácela. Což naprosto chápu.

Moji kamarádku Danču jsem vyzpovídala. Prozradí Vám, co měla s přiznáním za problémy a společně Vám prozradíme, jak celou situaci loni vyřešila. A pro pozorné diváky rozhovoru je ve videu schovaný dárek.


A kdybyste nemohli rovnou kouknout video, tak jsem pro Vás vyzpovídala ještě jednoho tvůrce vlastního daňového přiznání. Tentokrát muže, který chystá moc zajímavý investiční projekt. Sdílel mi, jak to s přiznáním k dani z příjmu měl on.

Anežka 💸:

Kdo jsi a co máš za projekt/podnikání?

Ondra Pyszko:

Jsem Ondra a již od roku 2014 podnikám v oboru volného času, trenérství in-line a eshop prodeje. Od roku 2021 spouštím asi největší projekt v mém životě a tím je www.kurzoveinvestovani.cz.

Anežka 💸:

Proč ses rozhodl si vytvořit daňové přiznání k dani z příjmu sám?

Ondra Pyszko:

Rozhodl jsem se kvůli chybám, které mi dělaly účetní každý rok v mém „jednoduchém účetnictví“. Chtěl jsem jednoduše vědět, proč ty chyby udělaly a zda si to nemohu sám nějak zkontrolovat, abych se vyhnul trapné situaci na finančáku.

Anežka 💸:

Čeho ses nejvíc na vyplňování formulářů bál a proč?

Ondra Pyszko:

Asi všeho, nikdy jsem to nedělal a přišlo mi to jako komplikované nutné zlo podnikatele.

Anežka 💸:

Proč ses rozhodl koupit můj návod?

Ondra Pyszko:

Chtěl jsem vidět do svého účetnictví a vědět, do jaké kolonky, co patří.

Anežka 💸:

Jak nebo s čím Ti můj návod pomohl?

Ondra Pyszko:

Při odevzdávání přiznání jsem šel na finančák s čistou hlavou, že mám všechny doklady a správně rozlišené. Správně zapsány do přiznání a dobře vypočítané doplatky za soc. a zdrav. pojištění. Přiznání jsem si odevzdal cca měsíc před termínem bez front a nervů. Když jsem na to měl účetní, i když jsem jí doklady odevzdal hned po Novém roce, přiznání jsem dostával pár dní před deadlinem finančáku pro odevzdání. Na finančáku byly fronty těsně před deadlinem a já musel přiznání vždy ještě opravovat, což pro mě bylo frustrující.

Nyní rozumím všemu, co se kam píše a daňovku si odevzdávám vklidu a bez čekání s časovým předstihem.

Anežka 💸:

Komu bys můj návod doporučil?

Ondra Pyszko:

Všem, kteří chtějí rozumět svému podnikání, a kteří nechtějí mít nervy z toho, že jim účetní založila několik faktur, které našla až na poslední chvíli.


A teď si možná říkáte, že chcete mít podnikatelské oficiality taky ve svých rukou a stát se tvůrcem vlastního daňového přiznání. Věřte tomu, že můžete.  Dokonce máte 2 varianty, jak se tvůrcem stát.

  1. Můžete si přiznání zkusit vytvořit sami na základě rad na internetu a informací co máte. Tak jsem to dělala já. Ovšem já už jsem za sebou měla 4 roky ekonomky na střední a rok na ekonomické vysoké.
  2. Nebo můžete využít můj návod, který jsem vytvořila pro menší OSVČ. Více o návodu si můžete přečíst na tomto odkazu>>.

Staňte se tvůrcem vlastního daňového přiznání a objevte základní ekonomickou gramotnost podnikatelů právě díky vyplnění formuláře pro finančák. Budete překvapení, jak je to jednoduché.

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Mrkněte na finanční mentoring nebo na mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.