Dostala jsem dotaz, jestli mám nějaké nápady, jak uspořádat párty v ekologicko, ekonomickém duchu. Tedy mým stylem. Svoje prvotní postřehy jsem sepsala do příspěvku na sítích, ale jelikož mě napadla ještě další hromada věcí, jak si poradit, rozhodla jsem se příspěvek rozšířit do článku.
První myšlenka, co mě napadla byla: “Párty přece musí být pořádná, tak proč šetřit?” Jenže na druhou stranu, peníze při oslavě, ale i v životě nejsou všechno. Hlavní je si i skromnější, ale třeba na zážitky bohatou oslavu užít. Jak to dělám já, jsem rozebrala níže.
Já osobně mám možnost pořádat oslavy u rodičů na chatě. Ale bacha, není tam přivedená voda ani elektřina. Takže se vše řeší alternativně elektřinou z autobaterky, pitnou vodou přivezenou a zbytek ze studny. Tím pádem mám vyřešenu otázku KDE. Ovšem i dnes se dá za rozumný peníz pronajmout prostor, takže oslavu můžete uspořádat i mimo restauraci. Navíc v létě je to mnohem jednodušší, co se prostoru týká. Co třeba piknik? Jasně, záleží na množství hostů, ale často je méně více.
Myslím si, že v dnešní době ani není nutné mít oslavu večer a přes noc. Můžete vyrazit někam na výlet a připít si na nějaké krásné vyhlídce, hledat u toho kešky, existují i venkovní únikovky. Je toho mraky. Ideálně, aby to bylo něco, co Vás baví. Můžete si to i přát od kamarádů jako dárek. Myslím si, že v dnešní době je lepší si o dárek říct, než se pak slušně usmívat na další pracholepy. A uspořádání oslavy, to je taky pěkný dárek, co myslíte?
Je to pěkné, ale pokud to pak vyhodíte a nic nejste schopni využít, byl to absolutně zbytečný výdaj. Co využít lučního kvítí, lampionů ze skleniček od jogurtů apod.? I látkové stuhy se nemusí hned vyhodit a následně použít na něco jiného… Hlavně žádné jednorázové paraplíčka, konfety, girlandy a jiné podobné blbinky.
Přiznávám, že jsem dřív výzdobu dělala, ale už na to kašlu. Přece jen mám kamarády, které nemusím ohromovat tím, že na to mám, ale důležitější je pro nás čas strávený spolu.
Nebo, když už to teda musí být, kupte výzdobu z druhé ruky. Nekupujte už nic nového. Těch všelijakých kravinek hlavně na svatby a rozlučky se svobodou je už tolik, že není třeba další.
Na párty je třeba mít dobré jídlo a pití. Bez toho to nejde. Ale pokud chcete být eko a zároveň ušetřit, Vaše práce, čas a úsilí bude třeba vložit. Nebo můžete být vynalézaví a poprosit hosty, aby Vás překvapili něčím dobrým. Jednomu dejte za úkol dort, druhému speciální drink, třetímu originální slané zobání a hned je práce míň, když se rozdělí.
Poslední dobou se mi osvědčilo, že méně je více. Na oslavy už nekupuju brambůrky a podobné slané pochutiny, jedině oříšky bez obalu. Když byste třeba něco pekli, je velmi jednoduché nastrouhat najemno sýr a na pečícím papíře nechat zapéct malé hromádky tohoto strouhaného sýra. Takové originální sýrové chipsy. Jsou dobré a nedá se jich sníst hromada, protože jsou syté.
Další slaná alternativa je popcorn. Ten se dá koupit bez obalu a za málo peněz hodně muziky. Navíc když na něj dáte nějaké zajímavé koření, o zážitek je postaráno. Myslím ale klasické kukuřičné zrníčka na váhu. Ne ten napytlíkovaný popcorn do mikrovlnky.
Příprava klasického popcornu je fakt jednoduchá. Do nerezového hrnce nalejete malou vrstvičku ideálně řepkového oleje (ten vydrží vyšší teplotu) a jen na dno nasypete kukuřičné semínka. Zakryjete pokličkou a nechcete zapnuto na plný výkon. Když pak začnou semínka pukat, já s hrncem tak nějak máchám nad plamenem, aby se zrníčka promíchávala a nepřipalovala. No a pak už jen prosolím bylinkovou solí.
Skvělé jsou taky syrové zeleninové hranolky. Obzvlášť v létě. K tomu nějakou omáčku a máte vystaráno a ještě to vypadá dostatečně fancy.
Zelenina vhodná na hranolky je mrkev, okurek a paprika.
Z omáček můžete vyrobit moje „caciky“. Asi 7 cm okurky i se slupkou nastrouhám najemno a vymačkám šťávu (šťáva se dá použít jako pleťová voda). Přidám 1 zakysanou smetanu nebo jogurt, sůl, pepř, česnek a je hotovo. Zatím všem, kdo můžou česnek, chutnalo.
Super je i hummus z cizrny. S tím se taky nepárám. Uvařenou cizrnu rozmixuju s olivovým olejem, když tak trochou vody nebo i prý vývar z cizrny se dá přidat, ať je to řidší a dochucuju česnekem, případně římský kmín je skvělá klasika (obyč. kmín je úplně něco jiného), uzená paprika je taky super a sůl samozřejmě. Tahini nekupuju, takže případně rozmixuju najemno sezamové semínka. Ty dodají super chuť. Toť vše.
No a poslední omáčka se hodí i ke grilování. Je z povidel, ke kterým přidávám kečup, sůl, olej, papriku a i jiné koření můžete, které máte rádi. I olivovým olejem jsem ředila. Hodně v průběhu ochutnávám a hraju si. Přidáním uzené papriky se přibližujete chuti BBQ.
Co se týká například grilování, panenka nebo losos je pěkná a moderní věc, ale určitě se dá grilovat i něco levnějšího. Právě díky omáčkám nebo vhodnému koření můžete i z obyčejného masa vykouzlit delikatesu.
Za sladký hřeb jídla považuju čokoládové fondue s ovocem. Je to jednoduché, levné a velmi fancy. Dokonce si myslím, že ani nepotřebujete to speciální nádobí. Když přijde na věc, stačí vzít nějakou nižší plechovku, proděravět, dovnitř zapálit svíčku a nahoru dát obyčejnou keramickou misku a je to. Efekt jako blázen. Navíc venku jsou čokoládové fondue i lepší, protože případné kapance Vás tak nerozhodí, jako třeba na koberci nebo sedačce. A že ta čokoláda kape…
Na čokoládu do fondue stačí hořká čokoláda a trocha smetany. Ideální je ta ke šlehání, ale když dáte místo toho trošku mléka, vůbec to nevadí. Jen mléko je řidší, tak stačí míň, než smetany. Co se týká čokolády, tak ideálně nějakou hořkou. Zkoušela jsem i mléčnou a výsledek byl tak sladký, že mi to málem nechutnalo. Nejlepší čokoláda je podle mě ze Světa plodů. Skvělá cena a velmi dobře se rozpouští. Kupuje se teda v kilovém balení, ale když se zeptáte kamarádů, třeba se k Vašemu nákupu někdo za tu cenu přidá. Ale já s ní i peču a vařím, takže nemám strach, že by se zkazila.
K ovoci na fondue už jen můžu dodat, že nejlepší je banán a pomeranč za mě. I když domácí jahůdky, to je taky lahoda. Ale 100 lidí, 100 chutí. Takže je lepší od každého kousek.
Přání oslavenci Je třeba stvrdit přípitkem. Opět, kreativita dokáže divy. Chutná Vám třeba módní Aperol? Ok, tak co najít nějakou alternativu, která nebude tak fancy drahá? Nebo si dát v rámci přípitku jen jeden. Nevím jak Vy, ale já když mám něčeho hodně, není to ono. To první je vždy nejlepší a pak se radost zmenšuje.
V ekonomii se tenhle jev měří myslím mezním užitkem.
Každopádně dnes už preferuju kvalitu před kvantitou. Už nemám potřebu se opít, ale dokážu se bavit i bez nebo s minimem alkoholu. V dobré společnosti to totiž jde. Pokud na alkoholu trváte, je zase možné si pohrát s kreativitou a nějaký zajímavý drink namíchat jen pro příležitost Vaší oslavy. Využila bych nějakého dobrého zdroje, co máte v okolí. Možná máte blízko dobrého vinaře, moštárnu… Nechám na Vás.
Já třeba o víkendu zjistila, jak dobrý je vinný střik. Jsem ho asi nikdy nepila a byla jsem z toho úplně unešená. Přitom taková blbost. Nebo si můžete vyrobit vlastní sangriu. Stačí smíchat víno, oblíbený kompot, vyvařit oblíbené koření jako na svařák, trocha ledu a je hotovo. Můžete i naředit vodou, ať to nemá takové grády. Tím pádem toho bude i víc.
Taky jsem zjistila, že nealka se nejvíc vypije vody s citronem. Co si budeme nalhávat, voda zažene žízeň nejvíc ze všeho. Pivo je taky dobré, ale pak i to stejně nakonec potřebuju zapít vodou, protože mám pořád žízeň. To je zrádnost piva.
Důležité je si celé své počínání srovnat v hlavě. V mém rodném kraji je jídlo velmi důležitým prvkem v rámci oslav. „Hlavně, aby nepochybělo“. Takže jsem si rozhodnutí např. nekoupit brambůrky musela v hlavě hodně obhajovat a ujišťovat se, že jsem udělala dobře.
Věřte, že tyhle myšlenky jsou normální a nejsou příjemné. Ale díky nim a Vašim pevným rozhodnutím se může něco změnit a můžete inspirovat ostatní.
A co si budeme nalhávat, často ty krásné věci se rodí právě z těch ne úplně pěkných. Takže směle do toho a určitě to půjde. A z nezdarů se nestresujte. Ty jsou taky normální.
P.S. úvodní fotka je pořízena z mojí rozlučky se svobodou a jak jste si možná všimli, mám v ruce plastový kelímek. Kupodivu jsme je s holkama používaly ještě několik let. Tak aspoň nějaká útěcha. Tehdy jsem ještě nebyla takový eko maniak.
Líbil se Vám článek? To mě moc těší. Uvítám like. Více praktických informací sdílím na Facebooku nebo Instagramu. Pokud Vás moje myšlenka EKO2 tj. EKOlogicky a zároveň EKOnomicky zaujali, zkuste ještě můj e-book 4 kroky k finanční nezávislosti>>. Je zdarma a v podobném duchu jako EKO2 párty popisuju, jak i obyčejný člověk může časem dosáhnout finanční nezávislosti.