3 praktická využití stavebního spoření

Přemýšlela jsem, jestli stavební spoření ještě může překvapit a jestli má cenu o něm psát. Kamarádka mě však přesvědčila. Není vše tak jasné, jak se zdá…

O stavebním spoření nebo lidově stavebku slyšel snad každý. Historie a ostatní omáčka je pěkně shrnuta na webu Asociace českých stavebních spořitelen, takže tímhle se zabývat nebudu.

1. Spoření

Že se dá na stavebku spořit, je jasné už z názvu. Jelikož má přívlastek stavební, mělo by sloužit k podpoře bydlení. A náš stát je velmi rád, když vlastníme svůj domov. Díky tomu nám nemusí vyplácet sociální dávky na bydlení. Proto snahy o zařízení vlastního domova podporuje státním příspěvkem.

Dnes je státní příspěvek ve výši 10 % z ročního vkladu, ale maximálně 2 000 Kč. Ročně na stavební spoření stačí přispět 20 000 Kč, což je 1 667 Kč měsíčně.

Na stavebním spoření je samozřejmě i úrok z vkladů, ale víte, jaká je dnes situace. Úroky jsou mizerné, tak počítejte zhruba s 1 % p.a.

Nárok na státní příspěvek mají nejen Češi, ale také cizinci, kterým bylo přiděleno rodné číslo, a mají na území České republiky trvalý pobyt. Občanům Evropské unie dokonce stačí jen potvrzení o pobytu na území České republiky.

Nic však není zadarmo. Abyste opravdu získali nárok na státní příspěvek, nestačí jen bydlet v Čechách a mít rodné číslo. Peníze si musíte odkládat 6 let. Až po 6-ti letech můžete peníze i se státními příspěvky vybrat a použít dle libosti.

U stavebního spoření dál platíte poplatek za vedení účtu. Ten má každá spořitelna trochu jiný, ale je to zhruba 350 Kč/rok. A taky je u stavebního spoření poplatek za uzavření smlouvy, který je 1 % z cílové částky. Jestliže budete chtít jen spořit a využít maximální státní příspěvek, stačí vám cílová částka 160 000 Kč. Poplatek za uzavření smlouvy bude tedy 1 600 Kč.

Celkem však za 6 let můžete získat na stavebním spoření po odečtení všech poplatků zhruba 12 000 Kč. Na spořicím účtu bez poplatků se stejným úrokem byste dostali jen zhruba 3 600 Kč. Odečetla jsem i daň z úroků, kterou dáte státu.

Víc praktických možností a informací, jak na maximum využít stavební spoření, se dozvíte v mém e-booku 3 způsoby, jak generovat peníze od státu.

2. Úvěr

Další možností, jak využít stavební spoření je vzít si úvěr na bydlení. Jelikož je stavebko státem podporovaný produkt, má to své výhody:

  • U nižších úvěrů nepotřebujete ručit nemovitostí, jako u hypoték.
  • Dostanete nižší úrok, než u spotřebitelského úvěru, protože účelem je zajištění bydlení.
  • Úroky z úvěru si můžete snižovat daně.

Opět nic není zadarmo a takhle skvělý úvěr nezískáte jen tak. Musíte, mimo klasických podmínek, splnit 3 speciální, které vám otevřou dveře.

  • Musíte si 2 roky spořit (aby spořitelna viděla, že umíte odložit peníze).
  • Musíte mít na smlouvě naspořeno předem určené procento z cílové částky (30 % – 60 %).
  • Musíte mít splněno hodnotící číslo.

Asi nejnáročnější je získat hodnotící číslo. To se vám načítá postupně časem podle toho, jak si spoříte. Když vložíte peníze začátkem roku, bude se hodnotící číslo načítat rychleji, než když budete vkládat až na konci roku. Má to však své nevýhody. Peníze se budou úročit jen cca 1 % p.a.

Existuje ale ještě další možnost, jak si půjčit peníze ze stavební spořitelny, i když ještě nesplňujete podmínky pro přidělení řádného úvěru.

3. Překlenovací úvěr

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření je taková pomocná berlička, když chcete peníze ze stavebního spoření a nějaké navíc využít dříve, než splníte podmínky na řádný úvěr.

Mezi překlenovacím úvěrem a řádným úvěrem ze stavebního spoření je mimo jiné několik důležitých rozdílů.

  • Úrok z překlenovacího úvěru je zpravidla vyšší než u řádného úvěru ze stavebního spoření. Je to daň za to, že získáme peníze dřív, než splňujeme podmínky pro řádný úvěr ze stavebního spoření. Úroky z překlenovacího úvěru si však můžeme snižovat daně a máme alespoň malou náplast za vyšší úrok.
  • Splátkami překlenovacího úvěru si reálně NESNIŽUJEME svůj dluh jako u klasického úvěru. Naše smlouva stavebního spoření je teď v překlenovacím období. Spoření běží, abyste získali hodnotící číslo, případně si dospořili. Část peněz ze splátky jde na spoření.

Další částí splátky hradíte úroky z půjčené částky. Takže splátka překlenovacího úvěru se skládá z dospořování na stavební spoření a z placení úroků. Jakmile však splníte podmínky pro přidělení řádného úvěru, naspořené peníze můžete použít na splacení části vašeho úvěru, a tím si i ponížíte svůj dluh.

Shrnutí

Stavební spoření vypadá  složitě, ale v podstatě je princip velmi jednoduchý. Jestli chcete jen získávat státní příspěvek, tak budete jen spořit.

V případě, že budete chtít budovat vlastní bydlení, zkonzultujete vše se svou finanční poradkyní / finančním poradcem. Oni už vám poradí, jestli je možné si půjčit peníze ze stavebního spoření a jestli se to vyplatí. Zbytek pak už budete mít v podstatě bez starostí.

A to je ke stavebnímu spoření všechno. Pevně věřím, že jsem vám přinesla užitečné informace, které využijete. Kdybyste ještě něčemu nerozuměli, napište mi na info@anezkamicankova.cz. Ráda nesrovnalosti více dovysvětlím a pošlu informace dál. Když to napadne Tebe, napadne to i někoho jiného.

A na závěr… Existuje jedno pěkné přísloví, které často používám „Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere.“ Takže berme si, co nám náleží a využívejme toho. Jak například pravidelně získávat různé legální benefity od státu jsem shrnula zde>>.

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Mrkněte na finanční mentoring nebo na mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.