Jak jsem se naučila spořit?

Dnes už znám pocit, kdy se podívám na spořicí účet a vidím tu krásnou sumu, která mě příjemně hřeje u srdce. Je skvělé žít s vědomím, že mám dostatečnou rezervu, kdyby se cokoliv stalo. Navíc vím, že si můžu dovolit jakékoliv zážitky nebo cokoliv, co budu chtít. Jsem na to všechno totiž finančně připravená.

Byly však časy, kdy mi spoření nedělalo dobře. Měla jsem pocit, že sama sebe obírám o peníze.

Znáte to? Nejste schopni ušetřit ani stovku, protože peníze nějakým záhadným způsobem mizí z účtu. Nebo si sednete k internetovému bankovnictví a nic. Chtěli jste si jednorázově poslat peníze na spořicí účet a najednou to nejde. Máte silný pocit odporu a nechutě. A co potom ten stres a nejistota z nedostatečného finančního polštáře? Jo jo, to byly časy.

Jde to však změnit! Řekněte si dost stejně jako já před lety a začněte postupně finanční rezervu budovat.

  • 1
    Založte si spořicí účet

Zjistila jsem, že spořicí účet je základ k tvorbě rezerv. Vyberte si spořicí účet oddělený od Vašeho bankovního účtu. Peníze tam nejsou tak rychle dostupné a impulzivní nákupy Vás během čekání na peníze přejdou.

Peníze na spořicím účtu jsou stejně v bezpečí jako na Vašem běžném účtu. Všechny vklady u místních bank a spořitelen totiž musí být ze zákona pojištěny a to až do výše 100 000 EUR. Takže kdyby se cokoliv se spořitelnou stalo, uložené peníze do 2,5 milionu Kč se Vám vrátí.

Navíc většina spořicích účtů je zdarma, takže nezaplatíte ani nic na poplatcích. Navíc k tomu máte lepší úrok, než na Vašem běžném účtu.

Můžete si vybrat z velkého množství spořicích účtů. Nejlepší je vybírat podle aktuální akce. Momentálně například nabízí Wuestenrot 1,7 % p.a. na rok bez žádných dalších podmínek. Dál mám dobré zkušenosti s ING kontem. Aktuálně běží i akce na Raiffeisen spořicí účet, ale tam mají spoustu podmínek.

Spořicí účet můžete založit on-line a nemusíte nikam chodit. Trvá to asi 10 minut, když máte naskenované 2 doklady totožnosti (občanka, řidičák, pas…). Dalších 10 minut mi trvalo nastavení trvalého příkazu a převod peněz z jiného spoření. Je to celkem rychlovka.

Jsem moc šťastná, že vnímám peníze jinak. Už neberu peníze jako nutné zlo k životu, ale skvělého pomocníka, který pomáhá, nikoliv nás ovládat. Peníze jsou totiž skvělý sluha, ale špatný pán.

  • 2
    Zadejte si trvalý příkaz

A to je všechno? Ano! Trvalý příkaz se mi při tvorbě finanční rezervy nejvíc osvědčil. Často si ani nevšimnu, že trvalý příkaz už odešel. Je to o psychologii. Nastavte si trvalý příkaz pár dní po tom, co Vám přijde výplata na účet. Ze začátku jsem sice věděla, že tam ten příkaz mám a měla jsem nutkání ho zrušit. Časem jsem si ale zvykla a teď už to beru jako samozřejmost.

Jednou za čas budete mít určitě nutkání trvalý příkaz zrušit, protože budete mít pocit, že na spoření nemáte. VYDRŽTE. Nebo si částku na spoření snižte. Ale rozhodně pokračujte dál!

Možná Vás napadlo, kolik si vlastně odkládat. To je hodně individuální. Já mám například na pravidelné spoření nastaveno 1 000 Kč. Můžete ale klidně vyzkoušet jen 100 Kč. Je to úplně jedno. DŮLEŽITÉ JE ZAČÍT!

V chytrých knihách na přivábení peněz se dozvíte, že si na platby účtů a spoření máte udělat čas. Udělat si z tohoto okamžiku příjemný rituál. Já to zkoušela a nefungovalo mi to. Mnohem víc se mi osvědčily právě trvalé příkazy. Jednou za čas příkazy zkontroluju, ale víc času s nimi netrávím. Užívám si, že se mi peníze sami množí bez mého přičinění.

A tohle Vám na start spoření bohatě stačí. Komu to ale nestačí, může si přečíst ještě další vychytávky, které využívám.

  • 3
    Pravidelné spoření na Vašem účtu

Další skvělou věc, co využívám na spoření, je pravidelné spoření z mých útrat. Tohle asi neumí každá banka, ale můžete se té Vaší zeptat.

Mám nastaveno, že z každé útraty platební kartou nebo příkazem se odečte dalších 10 %, které se převedou bokem na spořicí účet (u bankovního účtu). Jelikož mi průběžně odchází malé částky, téměř to neregistruji, a jen si užívám větší sumu, když tohle spoření jednou za čas zkontroluju.

  • 4
    Zařiďte si chytrou kreditku

O chytré kreditce jsem již psala zde>>. Ve zkratce jde o kreditku, která Vám za platbu dává peníze navíc. Ze začátku jsem dostávala 1 % z platby a maximum za měsíc jsem mohla získat 500 Kč. Což jsem i párkrát zvládla. Dnes už mám ale jen 0,5 % a maximum za měsíc 200 Kč. Za celou dobu, co kreditku mám jsem však dostala celkem přes 3 000 Kč.

Samozřejmě to ale není jen tak. Musím si dávat pozor, abych kreditku řádně splácela a neplatila úroky. Jinak by se mi rozhodně nevyplatila. Na úrocích jsem ale zatím nezaplatila ani korunu ;-). Kreditku splácím minimálně 1x za měsíc a to úplně do koruny.

  • 5
    Mějte minimum peněz na běžném účtu

Skvělá psychologická věc, jak omezit utrácení a více rozjet spoření. Tomuto tématu jsem se již věnovala v tomto článku>>. U mě to funguje skvěle.

Na konci měsíce mi po platbě všech nutných věcí zůstává víc peněz, než které budu potřebovat do další výplaty. Nechám si proto na účtě jen několik tisíc, abych měla podvědomý pocit, že na hlouposti nemám. Přebytek peněz si odkládám na spořicí účet u bankovního účtu. Když mám neočekávané výdaje, tak si peníze jednoduše převedu.

  • 6
    Využívejte státních příspěvků

Díky chytrému odkládání peněz můžete navíc ročně získat tisíce korun. Já osobně takhle ročně získávám téměř 5 000 Kč. Nejde to samozřejmě všechno hned, ale důležité je začít. Rozhodně začněte bodem č. 1. Následně bod 2. a pak si můžete z našetřených peněz nastartovat získávání státních příspěvků a slev na dani. Jak to udělat se dočtete v mém e-booku.

To je pro dnešek vše. Budu ráda za sdílení Vašimi úspěchů s nastartování spoření klidně na mailu info@anezkamicankova.cz.

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Mrkněte na finanční mentoring nebo na mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.