Zásada prázdného účtu

Peníze dnes hýbou světem. Když jich máme málo, necítíme se dobře. Když je jich dostatek, řešíme kam s nimi. Nebo v horším případě (ale častém) děláme vše proto, abychom peníze zase neměli. Pro někoho věčný kontrast nedostatku a hojnosti.

Po osobních zkušenostech jsem zjistila jednu velmi zásadní věc. Práce s penězi je o psychologii a o emocionálním působení na naše vědomí i podvědomí. Stačí zařadit do svého života nepatrné změny a rázem si umíte vytvářet finanční polštář na horší časy.

Je totiž dobré si udržovat psychologické napětí.

Asi každý z nás někdy zažil, že měl prázdný účet a čekal, až mu na něj přijde vytoužená odměna. Někoho to potkává každý měsíc před výplatou. V tomto období, kdy máte na běžném účtu své poslední peníze, nastává v nás napětí, které nás přirozeně nutí omezit svou spotřebu.

Ne nadarmo se říká „dlouhý jako týden před výplatou“.

Tím pádem jsme více odolní vůči lákavým nabídkám obchodníků a vychytaným marketingovým akcím. Co si budeme nalhávat, dnes musí zákazník čelit takovému nátlaku, že je opravdu velmi těžké odolat a nekoupit nějakou zbytečnost.

Osobně jsem si proto na svém účtu vytvořila systém, že si na běžném účtu, kde mám peníze ihned k dispozici – jsou likvidní, nechávám jen opravdové minimum peněz a zbylé peníze si převádím na spořicí účet, který mám přidružený k běžnému účtu.

Peníze samozřejmě vidím pořád a jsou mi velmi na blízku, ale prostě když na běžném účtu svítí jen několik tisícovek, podvědomě mám potřebu šetřit.

A proč vlastně pořád šetřím?

Vždyť je přece ekonomický růst a všichni máme práci a můžeme si užívat.

To je sice pravda, ale tahle rozežranost má svá úskalí. Prvním je neekologie, protože spotřebováváme to, co nepotřebujeme a další, že si na „luxus“ zvykneme a nevážíme si ho. Mám pěkný osobní příklad.

Během rekonstrukce jsme si nemohli vařit a museli si jídlo objednávat nebo chodit do restaurace. Po třech měsících jsem to už vůbec nedokázala ocenit a návštěva restaurace nebyla žádným požitkem, ale jen zvyk. Navíc už mám snižování útraty za spotřebu vrytou tak pod kůži, že mi bylo líto peněz, které na toto stravování padlo a úplně zbytečně, když jsem si to ani neužila.

Díky dodržování zásady prázdného účtu jsem celkem jednoduše odložila peníze na naši velkou cestu do Ameriky, která byla opravdu velkým dobrodružstvím.

Jak už jsem psala výše, je to psychologii a emocích. Rozhodně se ale z peněz nestresujte. Vůbec to nepomůže a stres vám zastří mysl a pak se těžko vymýšlí, co dál.

Tak a teď je potřeba hlavně se zastavit, vydechnout, nadechnout, přihlásit se do internetového bankovnictví, zřídit spořicí účet (pokud nemáte) a převést peníze visící na účtu tam. Prosím, udělejte to hned ;-).

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Mrkněte na finanční mentoring nebo na mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.