Kreditka pro chytré holky

Může kreditní karta vydělávat?

Když jsem dřív slyšela někoho zmínit kreditku nebo kreditní kartu, ihned mi v hlavě vyskočil vykřičník, dluhy a vysoké úroky. Díky kreditce se i spousta lidí v mém okolí dostala zbytečně do problémů. Sama jsem se taky nechala napálit krásou povoleného přečerpání na bankovním účtu a pak koukala na ty šílené úroky. Na kreditku a podobné produkty jsem na nějakou dobu zanevřela a nechtěla s nimi mít nic společného.

Ale!

V náplavě různých obchodních nabídek jsem narazila na kreditku, která umí za to, že s ní platím rozdávat peníze. Je to sice bonus jen 1 % z uskutečněných transakcí, ale divili byste se, jak to naskáče.

Za 8 měsíců jsem dokázala na tomto systému vydělat skoro 1 300 Kč. A to jen za to, že platím kreditní kartou místo debetní. Mrkněte sami na níže vyzobané bonusy z mého internetového bankovnictví.

Je ovšem pravda, že jsem měla párkrát štěstí a možnost manipulovat s vyšším obnosem peněz, kupovala letenky a kamarádce posílala peníze do Ameriky, tak to naskákalo. To bylo ale jen v červnu.

POZOR!

Nesmíte ovšem zapomenout na to, že se jedná o půjčené peníze, které musíte co nejdříve splatit, jinak platíte šílené úroky! A hlavně nesmíte sklouznout ke zbytečnému utrácení! Tahle forma bonusů opravdu není pro každého!

Pro koho jsou tyto bonusy zcela NEVHODNÉ?

  • nevycházíte se svými penězi a na konci měsíce nemáte peníze na své potřeby

Tímto způsobem byste se zcela jistě dostali do dluhové pasti. Jestliže se vám často stává, že na konci měsíce nemáte dostatek peněz na své potřeby a čekáte na výplatu jako na smilování, něco je špatně. Možná se vám to nebude líbit, ale žijete na vysoké noze, kdy nevyděláváte tolik, abyste si mohli dovolit utáhnout všechny své potřeby. Prosím vás, neprodleně omezte své nadbytečné potřeby a vytvořte si rezervu pro strýčka příhodu. Jestli to neuděláte teď dobrovolně, život vám to pravděpodobně spočítá.

Za nadbytečné potřeby já osobně považuji vše, co není pro náš život nezbytné. Například alkohol, cigarety, stravování v restauraci, značkové oblečení, drahá elektronika, drahá kosmetika, manikůra, pedikůra atd. Kdybych měla jít do důsledků tak, knihy se dají číst i v knihovně, wi-fi se dá chytit všude možně, tak na co mobilní data, volat a posílat zprávy se dá často také on-line atd.

  • chcete si koupit spotřební věc, na kterou nemáte našetřeno

Možná se vám ze zaplacené ledničky vrátí díky platbě kreditkou třeba 200 Kč, ale jestliže na ni nemáte a nedokážete závazek ihned splatit, tak vám každý měsíc naskočí úrok třeba 20 %, takže měsíčně zaplatíte na úrocích tisíce korun!

Raději využijte koupi na splátky bez navýšení. Tohle už spousta obchodníků poskytuje a vyplatí se to. Kreditka rozhodně není vhodný úvěrový nástroj!

Tip: Jaký je vhodný limit na kreditní kartě? To je hodně individuální, ale řekla bych, že čím méně, tím lépe. Alespoň vás tento limit nutí kreditku častěji splácet. Já osobně mám limit na kreditce 10 000 Kč, což je na mé běžné útraty i zbytečně velké, ale při zakládání kreditky jsem nad tím tak hluboce nepřemýšlela. Také je vhodné, aby měla kreditka bezúročné období. Kdyby vám naskakovaly úroky okamžitě, nevyplatí se to. Já například mám bezúročné období 54 dnů.

Na co je vhodné platbu kreditkou s bonusem využít a jak získat co nejvíce peněz?

  • Nákupy přes internet

Na kreditce máme většinou nízký limit, takže naše peníze jsou více v bezpečí, než kdybychom platili klasickou platební kartou. Navíc máte produkt hned zaplacen, takže jej budete mít dřív doma.

  • Platba dovolené

Jedná se většinou o vyšší sumu, takže dostanete více peněz zpět. Jestliže vám limit na kreditce nestačí, tak není problém na kreditku poslat více peněz, abyste dovolenou najednou zaplatili. V internetovém bankovnictví se zpravidla jedná o minutové záležitosti, které vám vydělají stovky korun. Kdybyste si přepočítali, kolik byste si tímto tempem vydělali za hodinu, asi byste se hodně divili.

  • Platby v zahraničí

Platby v cizině kreditkou jsou zvýhodňované a to nejen díky lepšími kurzu. Já mám u plateb v zahraničí bonus 2 % místo 1 %. Díky nízkému limitu máte zase peníze ve větším bezpečí, než kdybyste platili debetní kartou propojenou s bankovním účtem.

  • Veškeré platby u obchodníků

Já se snažím co nejvíce výdajů platit kreditkou. Mám chytré internetové bankovnictví a to umí udělat samo statistiku mých nákladů. Což je skvělé, protože sama moc domácímu účetnictví neholduji. Jednou za čas si tak zkontroluju výdaje a vím, jak na tom jsem. Navíc za každou platbu u obchodníka se mi vrátí 1 %. Není to moc, ale když každý měsíc zaplatím u obchodníků asi 5 000 Kč, tak za měsíc mám 50 Kč. A to jen za to, že vytáhnu jinou kartu a minimálně jednou za měsíc kreditku splatím.Za rok je to 600 Kč. To už je na krásnou večeři s manželem ;-).

Navíc moje banka poskytuje prodlouženou záruku u obchodníků na zakoupené zboží o 1 rok. Což je super, protože do dnes vzpomínám, jak jsem si koupila „vymakanou“ tiskárnu a přesně po dvou letech se rozbil její dotykový display a nebylo možné ji zprovoznit.

A proč vlastně banka tyto bonusy nabízí? Možná to má vypadat, že je na své klienty hodná a chce jim dopřávat, ale v tomhle bych bance nevěřila. Ona se totiž spoléhá, že my lidé jsme nezodpovědní, budeme utrácet víc, než můžeme a pak nám to bude moci spočítat na úrocích. Ale je jen na nás, jak se k tomu postavíme.

A jak jste na tom Vy? Využíváte podobné bonusy své banky? Podělte se o své zkušenosti. Ráda se nechám inspirovat zase já od vás.

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Mrkněte na finanční mentoring nebo na mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.