6 eko-věcí, které šetří nejen vaši peněženku

Skutečně ekologické věci a činnosti, jsou vždy maximálně ekonomické. Je však hodně náročné se v tom všem eko, zero-waste, bio atd. vyznat. Chci vám ukázat, co dělám já ve své domácnosti a co se mi opravdu osvědčilo. Upozorňuju, že se to všechno nedělá samo a je potřeba se přičinit.

1. Ocet – univerzální pomocník

Ocet jsem do nedávna hodně opomíjela. Smrdí a zdál se mi agresivní. Jeho použití jsem směřovala maximálně do zálivky na salát. Postupem času jsem začala objevovat, že když ocet přidám k praní, oblečení paradoxně více voní (používám méně aviváže). Ocet je skvělý na odstraňování vodního kamene z rychlovarné konvice (používám ředěný, ale bacha, pění!).

Dál jsem si z octa začala připravovat tekutý prostředek na čištění koupelny. Do uzavíratelné sklenice si postupně nakládám slupky od citrusových plodů, které mám zalité octem. Klidně přidávejte průběžně. Čím víc slupek, tím víc vůně. A na koupelnu namíchám zhruba půl na půl vodu s navoněným octem a přidám trošku prostředku na nádobí, aby se koupelna i odmastila. Přípravek na koupelnu je na světě a opravdu funguje.

2. Oleje pro kosmetické účely

Když jsem s oleji začínala, zkoušela jsem většinou ty doma dostupné. Jejich efekt byl ale přemaštěná pokožka a nepříjemný olejový povrch. Postupně jsem se ale s oleji naučila pracovat a teď využívám na ošetření pleti především je. Ale ještě mám pořád, co zlepšovat.

První důležitý zlepšovák při používání olejů je nanášet je na vlhkou pokožku. Není ho potřeba tolik a lépe se vstřebá. Nejlepší je oleje používat ihned po sprše nebo ranní hygieně. Já si i přesto obličej ještě trochu navlhčím. Nanášejte vždy jen pár kapek, a pořádně rozetřete.

No jo, ale na co se který olej hodí? To taky není žádná věda. Píše se to všude na internetu a sama jsem si to odzkoušela.

Kokosový a olivový olej je skvělý nejen v kuchyni, ale i na mazání těla. Osobně na tělo radši používám kokosový, protože krásně voní. Kokosový olej je taky skvělý místo deodorantu. Ale bacha. Mně vydrží maximálně půl dne a to nesmím prožít nějakou náročnou situaci. Dá se ale vyrobit domácí mazací deodorant z kokosového oleje, sody, škrobu atd. Zatím mám jeden od kamarádky a funguje celkem dobře, jen je potřeba si na něj zvyknout (jiná konzistence).

Arganový a jojobový olej je skvělý na obličej. Oba oleje pomáhají zabraňovat tvorbě vrásek a chrání pokožku před znečištěním z okolí. Arganový je navíc skvělý na oční okolí. Používám ho společně s vodou na odličování očí. Zabiju tak dvě mouchy jednou ranou. Odlíčím oči a ještě si promažu oční okolí. Na zbytek obličeje, krk a dekolt používám jojobový olej. A přijde mi, že se mi i pokožka na obličeji po používání olejů zlepšila. Když teda nesním tabulku čokolády na posezení :-D.

3. Pratelné odličovací tamponky

Na pratelné odličovací tamponky jsem se chystala dlouho. Naštěstí jsem dostala háčkované od tchyně. Ze začátku byly docela tuhé, ale utěšovala jsem se jemným peelingem. Postupem času a praním naštěstí měknou.

Jelikož jsou vyrobeny z bavlnky, která nebarví, můžu je prát s čímkoliv. Mám na ně prací sáčky z Lidlu, ať se mi netoulají na volno v pračce. Jelikož na odličování používám olej, musím je před praním odmastit, aby se dobře opraly.

4. Domácí mléčné výrobky

Jogurty, kefír nebo taky sýr. To všechno si zvládám udělat doma sama bez žádného speciálního vybavení. Nemám mlékovar, jogurtovač ani jiný zázrak technologií. Mléko si nakupuju z automatu do vlastních skleněných lahví. Dá se ale domluvit i pravidelný odběr od farmářů. To bych ráda odzkoušela.

Sýr

Asi nejjednodušší, co můžete s mlékem udělat. Stačí zahřát, až se na krajích hrnce začne dělat pěna. Pak přilejete k mléku můj oblíbený obyčejný ocet (asi 1 dcl octa na 1 litr mléka) a necháte srazit v mléce bílkovinu. Vypadá to podivně, ale výsledek je zaručen. Musí vám vzniknout taková zdrcnutá bílá hmota plovoucí ve žluté tekutině. Kdyby se nic s mlékem nedělo, přilejte více octa.

Obsah hrnce pak přeceďte přes plátýnko a propláchněte vodou. Přebytečnou vodu vymačkejte a pak ochuťte podle chuti. Nejvíc se mi osvědčila kombinace sušená bazalka a sůl. Se solí nemusíte moc šetřit.

Vymačkaná hmota bez příchuti by se dala použít jako tvaroh (ale není kyselý). Hmotu si pak namačkejte do jakékoliv misky, nebo můžete taky tvořit různé tvary například v tvořítku na led. Vytáhnout sýr pak zvládnete opatrně špičatou špejlí (chce to trochu cviku).

Jogurt

Syrové mléko je třeba zahřát asi na 90 °C, což je do doby, jakmile se na povrchu vytvoří škraloup. A jestli máte mléko už ošetřené z obchodu, stačí ohřát na 40-50 °C, což je teplota, aby vás mléko hřálo do prstu, ale nepálilo. Pro představu, když na prstě neucítíte nic, tak je to zhruba teplota vašeho těla 37 °C. Jak bude mít mléko teplotu 40-50 °C, přidáte jogurt s živou kulturou. Nejvíc se mi osvědčila klasická Hollandia.

Pak je třeba nechat jogurt zrát asi 5 hodin v teple 40-50 °C. Já nechávám zrát v termotašce s horkými sklenicemi vody. Mamka jogurty dává na 50 °C do trouby, už rovnou naskleničkované (skleničky sterilizuje horkou vodou). Po 5 hodinách je třeba jogurt ještě minimálně na 12 hodin vychladit v lednici a je hotovo.

Kefír

Možná znáte tibetskou houbu. Jsou to takové bílé hrudky, které umí z mléka vytvořit kefír. Je to rychlá a zdravá svačina, která zasytí. Stačí jen houbičky zalít čerstvým mlékem, nechat 24 hodin pracovat v pokojové teplotě a kefír je na světě. Pak už jen přecedit přes plastové síto. Ke zpracování se nesmí používat žádné kovové předměty!

Kefír by se měl pít čistý, ale já si jej dochucuju domácím sirupem nebo rozmixovaným ovocem.

5. Společné (komunitní) nakupování

Je to asi rok, co jsem objevila Denisu Šimlovou a její projekt Nakupujeme společně. Princip je v tom, že nakupujeme kvalitní suroviny hromadně ve velkých gastro baleních za nižší cenu. V Brně jsem dokonce na Facebooku založila spolunakupovací komunitu. Máme za sebou první nákup 25 kg pohanky pro 4 lidi a čeká nás velká objednávka luštěnin z velkoobchodu.

Společné nakupování je skvělé nejen proto, že šetříme přírodu, ale hlavně je cena za gastro balení nižší, než když kupujeme suroviny po malých balíčcích. A ještě navíc v lepší kvalitě. Zkuste prozkoumat Facebook Denisy a mrkněte, jestli spolunakupovací skupinka není i ve vašem okolí.

6. Menstruační kalíšek

Poslední, ale o to víc významná věc je pomůcka pro každoměsíční očistu ženy. Uvažovala jsem, jestli takovou intimní věc šířit. Ale! Vždyť je to přirozené.

Já jsem koupi dlouho zvažovala a dnes už vím, že zbytečně. Kalíšek je skvělá věc, i když je potřeba se s ním naučit pracovat. Celkově mi však přijde manipulace s ním mnohem čistší a hygieničtější než s vložkami nebo tampony. Navíc je to mnohem ekologičtější. Jeden kalíšek vydrží několik let. Zkuste se zamyslet, kolik ušetříte peněz a odpadu za jeden měsíc.

Dokonce jsem narazila i na menstruační houbičky, ale s nimi nemám zatím žádné zkušenosti. Dostupná je buďto syntetická nebo přírodní mořská. Znám ale paní, která si menstruační houbičku nemůže vynachválit.

A to je z mé ekologické a ekonomické inspirace prozatím vše. Mám v plánu dělat ještě mnohem víc věcí, ale vše má svůj čas. Taky si uvědomuju, že tohle všechno se neudělá samo. Je potřeba si na to všechno udělat čas. Což při pracovním nasazení 8 hodin denně v práci + cesta je skoro až nemyslitelné. Sama jsem v tomto procesu dlouho byla.

Zjistila jsem však, že osmihodinový pracovní systém mě neskutečně vysává! Kvůli vysokému pracovnímu nasazení jsem se nemohla věnovat svým eko věcem, které mně dávají smysl.

Proto bych vás chtěla inspirovat a motivovat ještě k jedné věci.

Ženy! V případě, že to tak cítíte a je to jen trochu možné, říkejte si o zkrácené úvazky. Momentálně je v naší zemi téměr nulová nabídka zkrácených úvazků pro ženy, které se chtějí věnovat nejen práci, ale také rodině, dětem, svému poslání nebo snům. Věřím však, že budeme-li tyto věci žádat, budeme vyslyšeny. Já už s tímhle procesem začala.

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Mrkněte na finanční mentoring nebo na mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.