Vyplatí se v dnešní době spořicí účet?

Nedávno jsem dostala od kamarádky dobrou otázku: „Anežko, vyplatí se v dnešní době zakládat spořicí účet, když úroky jsou tak nízké?“ Nejprve jsem se zatvářila, jako že má pravdu a nevěděla jsem co říct, ale v dalším okamžiku jsem si to uvědomila! Jasně, že se to vyplatí! Vždyť přece spořicí účet není o vysokých úrocích…

Peníze, které si totiž na spořicí účet neodložíme, často zbytečně utratíme. Proto je výhodné si spořicí účet založit a spořit si na něj.

Ukážu Vám svůj pohled na spořicí účty, a jak ho využívám já.

Pro mě je spořicí účet důležitý nástroj na tvorbu vlastního bohatství. Je to takové to odkládací prasátko, akorát ve virtuální podobě. Bez něj by se mi těžko tvořila rezerva a odkládalo na cestování s kamarádkami.

Co je ale důležité dodržovat při střádání peněz na spořicím účtu, aby to opravdu fungovalo? Pravidelnost a automatizaci. Sama si prostě nevzpomenu, že mám peníze odložit. Za mě to musí někdo udělat. Jinak bych nenastřádala ani kačku.

Mým velkým pomocníkem jsou trvalé příkazy a další automatizované formy spoření. Nechávat spoření náhodě, je jako čekat na vysněného partnera sama doma. Asi k Vám domů taky jen tak nepřijde.

No jo, ale co takový spořicí účet obnáší?

Z teoretické stránky se jedná o velmi konzervativní produkt finančního trhu, který si můžete založit buď ke svému bankovnímu účtu, nebo zvlášť u jiné společnosti. Zpravidla u spořicích účtů nebývají žádné poplatky, ale to záleží na společnosti. Na to si dejte pozor. Jinak by se to už nemuselo vyplatit!

Možná Vás napadne, jestli jsou Vaše peníze na spořicím účtu v bezpečí. V případě, že si peníze dáte k ověřené bance , tak se nemusíte bát, protože Vaše vklady u bank působících na českém trhu jsou pojištěny do 100 000 EUR . Takové velké peníze si ale, prosím, dlouhodobě nikdy na spořicím účtu nenechávejte. To by byla velká škoda.

Úroky nejsou u spořicích účtů vysoké, protože si peníze můžete kdykoliv vybrat. Aby totiž peníze mohly vydělávat, potřebují čas a dobré místo, kde se budou množit. A jelikož banka neví, kdy peníze vyberete, nemá potřebný čas, aby mohla peníze vložit na správné místo a nechat je rozmnožovat.

Možná Vás překvapí, že existuje i alternativa spořicího účtu.

Alternativou ke klasickému spořicímu účtu je konzervativní investiční konto. Jedná se o podobný produkt spořicímu účtu, akorát jde o lehkou formu investování. Úroky jsou dost podobné, často malinko vyšší než u klasického spořicího účtu, ale jejich výše není garantována. Závisí to na vývoji finančního trhu. Zpravidla je však průměrný roční úrok na konzervativním kontě plusový.

Co je ale pěknou výhodou, tak úroky z investic se po třech letech nemusí danit. Úroky na spořicím účtu daníte vždy. Takže i z toho ,,pidi“ výnosu odvedete kousek státu.

Někteří z Vás si možná říkají, že nemají z čeho spořit, že se jim každý měsíc penízky rozkutálí. Chápu a znám to. O tom, že jsou jen 2 způsoby, jak mít více peněz jsem napsala článek, tak třeba Vás inspiruje k činům a už konečně si budete moci založit své virtuální prasátko.

A jak jste na tom Vy? Máte a využíváte aktivně svůj spořicí účet nebo spoření odkládáte, až nastane den bohyně „Jindy“.

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Mrkněte na finanční mentoring nebo na mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.