Nová služba - FINANČNÍ MENTORING. Více informací o službě najdete na tomto odkazu>>

Co čte finančně nezávislá?

Ještě před deseti lety jsem čtení knih moc neprožívala… Možná proto, že to bylo povinné! Dnes už čtení knih vnímám jinak a užívám si to. Poslední dobou mě nejvíc chytily za srdce vzdělávací knihy psané normálním lidským jazykem, které v sobě obsahují kus lidského příběhu. Takový román s učebnicí v jednom.

Poslední roky jsou na knihy tohoto typu plodné, protože jich ke mně přišlo hned několik. Souzní s mým nastavením a věřím, že vám mohou přinést mnoho dobrého, proto jsem vám několik z nich níže vypíchla.

1. Konec finančních negramotů v Čechách

Autor: Patrik Nacher

Tato kniha si první příčku nevysloužila za mou oblíbenost, ale za svůj  obsah pro lidi začínající s objevováním světa financí. Nenechte se zmýlit, že to už pro vás není. Patrik Nacher pomocí různých pořekadel a přísloví vysvětluje základní logiku ekonomiky, finančnictví a z části politiky. Myslím si, že po přečtení knihy se budete na své peníze a hospodaření s nimi dívat jinak.

Přiznám se, že většinu věcí jsem znala a knížku jsem dočetla, abych otestovala, co tam najdu a mohla případně doporučovat dále. Vtipné spojování přísloví a ekonomických věcí mě fakt často rozesmálo. A za ty prachy se kniha rozhodně vyplatí!

Samozřejmě nestačí jen knihu přečíst, ale také se jako finančně gramotný člověk chovat. Určitě to nejde hned a ze dne na den, ale i pomalými krůčky lze zdolat vysokou horu.

2. Podnikání z pláže

Autorka: Stanislava Stiborová (Mrázková)

Jedna z mých nejoblíbenějších… Už ani nevím, jak jsem se k ní dostala, ale za ty roky, co ji mám, jsem se už stihla setkat i s autorkou osobně a dostat věnování. Toho si moc vážím.

Řekla bych, že kniha a příběh autorky mi dost výrazným způsobem změnil život. V knížce najdete spoustu inspirace, zajímavých příběhů a návodů. V podstatě díky ní můžete číst tento článek. Je to má velká učitelka a já jsem Stáni za to moc vděčná.

Jestliže nevíte co se svým životem dál, vřele doporučuji. Stáňa vás rozhodně inspiruje.

3. Jak se stát magnetem na peníze

Autorka: Marie-Claire Carlyleová

Dostat dárkem knihu s názvem Jak se stát magnetem na peníze, může urazit nebo povzbudit. Já jsem od přírody zvědavá, tak jsem se s malými předsudky pustila před několika lety do čtení. Opravdu skvělá kniha, především pro ženy, protože je napsaná ženou. Tato úspěšná autorka velmi autenticky popisuje svoje vzestupy a pády ve svém životě právě vzhledem ke svému vnitřnímu nastavení a přístupu k penězům.

S odstupem několika let můžu potvrdit, že její kniha funguje. Po několika letech jsem se znovu pustila do čtení a s radostí si uvědomila, že moje tehdejší obavy jsou dávno překonány a stanovené peníze jsem si k sobě dokázala přitáhnout. Teď jen neusnout na vavřínech a posunout svou hojnost ku předu.

4. Svět bez stížností

Autor: Will Bowen

Může se zdát, že tato kniha s finanční gramotností a penězi nesouvisí, ale opak je pravdou. Jsem přesvědčená, že štěstí a radost ze života nesouvisí s množstvím peněz, které máme. Uznávám ale, že bez finančního základu na živobytí je hledání štěstí v životě velmi těžké.

Knihu svět bez stížností jsem začala číst 12. 11. 2018 a zapojila jsem se do výzvy vydržet si 21 dnů nestěžovat. Náramek už nosím několik měsíců, ale ještě jsem to 21 dní v kuse nevydržela. Až po přečtení knihy jsem zjistila, jak moc si nevědomě stěžuji a jaké negativní věci si do života přivolávám. Už teď však cítím změnu. Zkuste to taky a přidejte se.

 

K zamyšlení

Nemáte čas na čtení?

Já ho taky nemívala… Ale až jsem si ho našla, mohl se můj život začít měnit k lepšímu. A jak jsem si ho našla? Začala jsem jezdit hromadnou dopravou. V MHD je pro mě přiměřený prostor ke čtení (moc dlouho neudržím pozornost nad vzdělávací četbou). Je to tak akorát, aby mě to bavilo. A navíc ušetřím za cestování a jezdím ekologicky.

Zbytečně neutrácejte!

Jsem ekonom každým coulem a nad svými útratami přemýšlím. Chci vás proto upozornit, že většinu knih, co mám doma, jsem koupila  do 100 Kč v různých akcích. Případně jsem knihu dostala darem. Velice zřídka nakupuju za plné ceny. Zkuste se zamyslet nad tím jak nakupujete. Nedá se něco zlepšit?

Bacha! Rozhodně nekupujte všechno, co je v akci nebo za výhodnou cenu. Vaše peněženka by to nemusela unést.

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Setkat se můžeme na finančním mentoringu nebo skrze jinou mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.