Jak jsem dostala životní finanční lekci

Finance, peníze a ekonomika mě životem provází snad pořád. Doma jsem slýchávala: „uč se, ať z tebe něco je“ (pozn. a máš peníze). Ekonomiku studuju už od střední školy a kolem dostatku peněz se už v podstatě točí celý můj svět.

Taky jsem ve svém životě dělala vše pro to, abych se v budoucnu měla dobře a měla peněz dostatek. Už během studia pomaturitní jazykové školy a taky vysoké školy jsem si začala přivydělávat, abych byla více nezávislá na rodičích.

A proč jsem vlastně pořád takhle usilovně pracovala? Připravovala jsem se na budoucnost. Na založení rodiny a s tím související pořízení domu, společné dovolenky atd. Takový ten normální život, co spousta z vás prožívá.

Jenže…

Jak to tak v životě bývá, vše je úplně jinak, než si to člověk vysní. Moje představy, že po svatbě otěhotním a z teplého místečka na finančním úřadě půjdu na mateřskou, kde se budu pro radost věnovat rozvoji finanční gramotnosti a pak budu mít případně možnost se zase vrátit na teplé místečko, se nevyplnily.

Abych se přiznala, zhroutil se mi celý svět. Ztratila jsem smysl života. Uvědomila jsem si, že vše, co jsem celý život dělala a proč jsem vydělávala, bylo proto, abych mohla mít děti.

Až teď si uvědomuju, že některé věci si prostě za peníze nekoupíš. Že hodnota života se prostě nedá změřit penězi. A že přirozenost se prostě koupit nedá.

Ano, určitě vás napadlo, že bychom mohli naši situaci řešit uměle nebo absolvovat různé kurzy osobního rozvoje, ale  ten zázrak se stejně stane, až nastane ten správný čas, a to neovlivním, i kdybych se stavěla na hlavu a zaplatila miliony. Anebo by se díky naší moderní medicíně ten zázrak zrození stal, ale za cenu dítěte, které je už od prvních buněk nadopováno hormony a dalšími podpůrnými prostředky, aby se vše povedlo.

Pro mě opravdu příšerná představa pro zrození nového života.

Už jsme tak naučení si vše co chceme koupit a dovolit, že vůbec nedomýšlíme, za jakou cenu. A tady nejde jen o peníze, ale i zdraví a vlastní důstojnost.

Například já ve snaze být na děti připravená jsem si nikdy moc nedopřávala odpočinku a měla potřebu pořád něco tvořit, i když mě to nebavilo, koníčky jsem odsouvala na druhou kolej, ve snaze dělat něco efektivnějšího. V zaměstnání na teplém místečku, které mě nenaplňuje, jsem zkysla přes 3 roky…

V podstatě jsem pracovala pro peníze a ne pro život samotný.

Peníze se pro mě staly závislostí, a abych si to uvědomila, musela jsem dostat životní lekci.

Napadá mě otázka, jestli miminko chce maminku, která je „posedlá“ penězi a celý život se točí kolem nich. Asi ne, co?

Zkuste se proto i Vy sami zamyslet, jestli sami nejste také závislí na penězích. Přináší vám hon za penězi opravdu radost do života?  Nebylo by lepší žít skromněji a více si užívat života takového jaký je?

Finančně nezávislou/nezávislým se nestáváme x-místnými sumami na kontě.

A jak se nad svým životem zamyslet skutečně efektivně, aby to mělo smysl?

Udělejte si podrobnou analýzu výdajů a taky příjmů a položte si správné otázky, kam chcete v životě směřovat. To ale ještě není všechno. Nejlepší je si ještě najít nějakého nezávislého finančního mentora, který se na Vaši situaci podívá s nadhledem a pomůže najít ideální a dlouhodobě udržitelnou cestu k Vaší finanční nezávislosti.

Jednoho jste už i našli. Mrkněte se, jak finanční mentoring vedu já.

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Mrkněte na finanční mentoring nebo na mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře
 1. Mr Why925 napsal:

  Ahoj Anezko,

  Trosku pisu jako Mr Why925 a ziju na Sunshine Coast u Brisbane. Hledal jsem nejaky blogy o FIRE spolcich v Cechach a nasel jsem teda jen Tebe a Financiho Samuraje. Ja se of FIRE zajimam posledni desetileti a se zenou se nam podarilo odejit do docasnyho predcasnyho duchodu v 43. Trosku o tom bloguju obcas na whyninetofive.com Jsem moc rad ze i v Cechach se o FIRE lidi zacinaji zajimat protoze to nedava smysl makat do 70 kdyz nemusis, kdyz jediny omezeni je prestat kupovat to co nepotrebujes.

  Taky moc rozumim tvymu „za penize si vse nekoupis“. Cekali jsme na potomka skoro desetileti. No nakonec jsme meli stesti a ted mame trilety kluky dvojcat. Ale bylo to tak tak…

  Mej se krasne.

  Ze Slunecniho Pobrezi

  Mr Why925

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.