Kolik peněz chybí ženě na mateřské dovolené?

Ač ještě s manželem nejsme v očekávání, tak jako finančně gramotná žena se zajímám, kolik mi ten stát dá, až budu s prckem doma, když každý měsíc odvádím do státní kasy takové peníze. Všude totiž člověk slyší, jak je pořízení potomka finančně nákladné.

Přitom ale nákup základní výbavičky podle mě není to, co by finanční rozpočet rodiny nejvíc ochromilo.

Jak jsem slyšela, finanční rozpočet nejvíc strádá při přechodu vyplácení peněz
z mateřské (oficiální název peněžitá pomoc v mateřství) na rodičovskou (oficiální název je rodičovský příspěvek).

Než prozradím kolik mi bude asi chybět, popíšu stručně, jak to v České republice s vyplácením peněz funguje. Je ale fakt, že v zahraničí to mají maminky ještě náročnější…

Jak vyplácení těchto dávek funguje?

Mateřská se obecně vyplácí 28 týdnů (při narození jednoho miminka) a budete dostávat jednoduše řečeno 70% z hrubé mzdy, což téměř odpovídá čisté mzdě (záleží, kolik vyděláváte). U podnikatelek závisí, kolik si platí na nemocenském pojištění. Kdežto rodičovská je omezena celkovou sumou, která je 220 000 Kč po celou dobu rodičovské (klidně i 4 roky) bez ohledu na výši výdělku. (Při čisté mzdě
20 000 Kč měsíčně si vyděláte za 1 rok 240 000 Kč)

Jelikož momentálně netuším, jaká budu maminka, těžko odhadovat, jak dlouho s dítětem zůstanu doma. Každopádně v případě setrvání doma do 2 let věku dítěte budu dostávat rodičovskou zhruba 11 500 Kč měsíčně (jen po splnění určitých podmínek!) nebo do 3 let věku dítěte zhruba 7 000 Kč měsíčně. Jak bych rodičovský příspěvek čerpala já, najdete na konci článku ;-).

Od letošního roku je sice možné zvolit čerpání rodičovského příspěvku rychleji než dřív, protože není dána maximální hranice příspěvku, ale je to na úkor délky rodičovské. Logicky, čím více měsíčně dostáváte, tím rychleji peníze vyčerpáte.

V mém případě by to byl rozdíl v měsíčním příjmu minimálně 8 500 Kč, což je po dobu pobírání rodičáku nejméně 161 500 Kč! A to jen do 2 let věku dítěte. Kdybych byla doma déle, tak chybějících peněz bude mnohem víc!

Minimálně mi bude chybět 161 500 Kč. To je teda docela ranec oproti tomu, na co jsem normálně zvyklá.

Jde se ale na chybějící peníze v rozpočtu připravit? Napadá mě víc možností, abych se vyhnula finanční nouzi s miminkem v náručí:

1) Našetřím si

A z čeho mám šetřit? Kupodivu existuje více možností. Já osobně nejvíc propaguji zavedení automatizovaného spoření. Než ale začnu, je potřeba si v hlavě srovnat své priority. Jestli je důležitější momentální pohodlíčko, nebo se teď uskromním, abych v budoucnu mohla být více v klidu. To je zásadní myšlenka, která musí být motorem, až v obchodě narazím na krásné boty.

K čemu mi ty boty budou, když pak nebudu miminku moci koupit, co by opravdu potřebovalo.

2) Vydělám víc peněz

Začnu už teď vydělávat více peněz a peníze navíc si odložím, abych si mohla během mateřské dovolené zachovat součastnou životní úroveň.

Možná to zní trochu složitě, ale v podstatě je to velmi jednoduché. Zapřemýšlejte nad tím, kdy jste si naposledy řekli o zvýšení platu v práci. Nebo jestli Vás to v současné práci opravdu baví a nenašlo by se něco lepšího a lépe placeného?

3) Během mateřské si budu přivydělávat

Znám více maminek, které během starání se o potomka a domácnost ještě zvládají nějakou brigádu. Dnešní doba je skvělá na různé přivýdělky. Já jsem „obyčejnou“ brigádu povýšila na další level. Rozpohybovat své podnikání
a i během mateřské si tak něco vydělat.

Cože? Podnikání? S dítětem? Ano!

Tohle je můj sen, na kterém pracuji. Lépe řečeno najít si něco, co mě baví
a naplňuje a ještě si tím vydělat peníze. To je snad pro každého splněným snem. Po různých životních peripetiích jsem si i já své téma a svůj směr našla.

A jelikož chci své vědomosti a zkušenosti předávat především on-line, tak ani miminko není tak velká překážka, aby se nedala překonat. A navíc budu tvořit něco hodnotného a vydělám i kačku, tudíž budu spokojenější. Nebude tak spokojenější i moje miminko?

Je ale fakt, že začátky bývají nejtěžší, proto je lepší rozjet si své podnikání ještě před příchodem prcka, abych toho nového neměla až moc najednou. Ale znám ženy, které i s novorozeným miminkem dokázaly své podnikání rozhýbat.

4) Nechat se živit partnerem a neřešit to

Pro mě poslední možností, jak řešit snížení peněz a životní úrovně během starání o miminko…

Ale i to je varianta, které využívá mnoho žen. Já se s touto variantou osobně nedokážu ztotožnit. Jestliže jsme jako rodina zvyklí žít ze dvou příjmů, tak najednou by byl příjem jeden + kapesné ve formě rodičovské? To znamená rapidní snížení životní úrovně. Z toho plyne omezení tvoření úspor, dovolených
a koníčků, a nakonec si člověk doma kouše nehty a je znechucený, že sedí jen doma, protože nemá na to někam vyrazit. Pro mě odstrašující představa. Nebo v horším případě nastartování dluhového kolotoče!

Možná to vidím moc černě, ale já radši počítám s tím horším a pak jsem příjemně překvapená.

Něco na závěr:

A jelikož jsem žena činu, zjišťovala jsem si, jak to s tou rodičovskou a podnikáním je a jak se dá s rodičovským příspěvkem pracovat. Přivydělávat si totiž můžete, jak chcete, jen musíte dítěti zajistit řádnou péči třeba i prostřednictvím babičky.

Pamatujte, že podmínky jsou velmi individuální, a je lepší se telefonicky nebo osobně informovat na Správě sociálního zabezpečení, ale přesto uvádím pár stručných a jasných informací.

Trocha teorie:

Mateřská – peněžitá pomoc v mateřství

Tento příspěvek řeší Správa sociálního zabezpečení a nárok na ni máte jen v případě, že jste si po dobu 270 dní platili nemocenské pojištění. Zaměstnankyním se to platí automaticky ze sociálního pojištění a živnostnice si jej platí dle vlastního uvážení. Do této doby se počítá například i studium.

Dál musíte mít stanovený denní vyměřovací základ, který se počítá průměrem hrubé mzdy (základu daně) většinou za 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou.

Na mateřskou jde oficiálně nastoupit 8 – 6 týdnů před plánovaným porodem. Některé ženy ale chodí ještě dříve na neschopenku. Tam však dostanete stejně jako při nemoci, tj. asi 60 % ze mzdy a první 3 dny se nepočítají. Takže nic moc…

Rodičovský příspěvek

Navazuje na peněžitou pomoc v mateřství, ale musí se o ni zažádat na Úřadu práce. Při žádosti si rovnou stanovujete, jak dlouho chcete příspěvek pobírat, a tím také jeho výši. Maximální výše je dána tím, jakého dosáhnete vy nebo někdo v rodině vyměřovacího základu. Maximální výši příspěvku si můžete vypočítat na internetu.

Osobně bych to ale udělala takhle: Jelikož člověk nikdy neví, co se může stát, snažila bych se čerpat rodičovský příspěvek v co nejkratší době, abych měsíčně dostávala co nejvyšší částky a mohla s nimi hospodařit (můžu je zúročit).

Pokud si chci po dobu starání o miminko doma něco přivydělat, tak jako člověk pobírající rodičovský příspěvek můžu být v rámci živnostenského podnikání evidována jako podnikatel na vedlejší činnost a po splnění určitých podmínek nemusím platit zálohy na sociální pojištění. Což je obrovská úspora (asi 2 000 Kč/měsíc). Abych ale mohla stále pobírat rodičovský příspěvek, který mi zajistí výhody pro podnikání, musím si část příspěvku ještě ponechat na vyplácení i po několik dalších let. Minimální částka k vyplácení rodičovského příspěvku je 50 Kč.

To znamená, že když bych si chtěla podnikání na poloviční úvazek prodloužit na co nejdelší dobu, tj. do 4 let věku dítěte, tak si musím dostatečně dopředu zastavit vyplácení rodičovského příspěvku v plné výši a snížit si to na min. 50 Kč. Při prodloužení o 2 roky se jedná o 1 200 Kč, to by nemělo být složité si pohlídat. Nenechávejte to ale určitě na poslední chvíli, protože pokud mám správné informace, tak měnit výši (délku) příspěvku je možné pouze jednou za kalendářní čtvrtletí! Takže pozor na to!

Informací je hodně, ale je  super, že takové možnosti jsou a je dobré o nich vědět! Napadlo vás udělat si takový průzkum trhu jako já?

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Mrkněte na finanční mentoring nebo na mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře
  1. Lenka Pánková napsal:

    Anežko, díky za článek, informace jsou velmi hodnotné pro budoucí maminky. Já už maminka jsem a všechno jsem řešila za běhu, rodičák jsem čerpala co nejrychleji a naštěstí jsem si ho pak ještě stihla prodloužit, se zbylými 13 tisíci jsem mohla ještě hezky kouzlit, vyplatí se to hlavně kvůli úspoře na pojistném. A velice doporučuji rozběhnout vlastní podnikání dříve, než se to maličké narodí a pak už jen udržovat, protože rozjíždět to při něm je nadlidský výkon. Tak držím palce!

    • Super! A děkuji za potvrzení, že jsou moje představy reálné a v praxi to tak skutečně funguje ;-).
      Každopádně obdivuju, že jsi všechno zvládla za běhu. Klobouk dolů.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.