Nová služba - FINANČNÍ MENTORING. Více informací o službě najdete na tomto odkazu>>

Znáte Státní fond rozvoje bydlení?

V době před sametovou revolucí moji rodiče jako mladí dostali od státu novomanželskou půjčku, která byla bezúročná nebo dokonce nevratnou půjčku od podniku, kde pracovali. To zní v dnešní době jako pohádka, co?

Budete se možná divit, ale i dnes se stát snaží aspoň trošku nás mladé podpořit. Z mladých o tom ale skoro nikdo neví. Kdybych se nesetkala s takovým obrovským množstvím lidí, tak jsem na tom asi stejně.

Jedná se o státní fond rozvoje bydlení – SFRB

Na internetových stránkách http://www.sfrb.cz/ najdete momentálně sedm programů, které jsou podporovány státem. Pro mladé jsou dva z nich.

Jelikož jde o podporu ze strany státu, je třeba počítat s tím, že musíte splnit určité podmínky, aby Vám byla podpora přiznána. Ale nebojte, není to jen pro vysoce přizpůsobivou část obyvatelstva. V podstatě stačí, když máte do 36 let věku, jste manželé nebo máte alespoň 1 dítě do 6 let. Záleží na programu.

A jaké jsou ty základní programy pro mladé?

Program 150

Jak už název tak trošku napovídá, je možné získat z tohoto fondu až 150 000 Kč na opravu nebo rekonstrukci vlastního bydlení. Peníze získáte formou úvěru s úrokem 2% p.a. bez dalších poplatků.  A není nutné ručit nemovitostí, stačí sehnat ručitele. Splatnost úvěru je 10 let, co vychází na splátku zhruba 2 700 Kč.

Dokonce je možné i jednou přerušit splácení až na 2 roky ze závažných důvodů jako jsou zdravotní problémy nebo ztráta zaměstnání. Bez sankcí! Úvěr je taky možné kdykoliv předčasně splatit, taky bez sankcí.

V dnešní době za daných podmínek nevím o žádném úvěru, který by měl takto výhodné podmínky.

A na co se dají peníze konkrétně využít:

 • opravu nebo vybudování WC a koupelny,
 • pořízení kuchyňské linky, vestavěných spotřebičů a skříní,
 • rozšíření stávajícího bytu o další místnosti, modernizaci vnitřního interiéru (dveře, omítky, podlahy),
 • pořízení a instalace solárních panelů, tepelného čerpadla, klimatizace,
 • oprava nebo výměna ústředního vytápění a kotle, rozvodů elektro, vody,
 • připojení k veřejným sítím technického vybavení – voda, plyn, kanalizace, elektřina,
 • oprava pláště budovy –  obvodový plášť, střecha, balkon, okna, okapy, žaluzie atd.

 

S manželem sami chceme Program 150 využít na rekonstrukci bytového jádra, kuchyně a podlah. Zatím jsme ve fázi podávání žádosti, kdy jsme si oběhali všechny potřebné dokumenty. Podrobný popis fungování tohoto programu budu sdílet na mém blogu nebo si podrobnosti můžete přečíst v mém e-booku zdarma.

Program 600

Tento program slouží na podporu pořízení vlastního bydlení a je určen pro mladé rodiny, které pečují o dítě do 6 let. Nemusíte být manželé, ale nesmíte mít ve vlastnictví žádnou nemovitost. Dá se zde získat až 600 000 Kč právě na pořízení nebo vybudování vlastního bydlení.

Podmínky pro získání peněz jsou z velké části dosti podobné Programu 150, ale jelikož se jedná o trochu větší sumu peněz, je potřeba splnit více podmínek a počítat s více omezeními. Pro někoho však tohle mohou být velmi výhodně získané peníze než skrze klasický finanční trh. Úrok na tomto úvěru se pohybuje momentálně mezi 1,95% a 2,95%.

A jako je to s ručením za úvěr? Jsou dvě možnosti. Buďto budete ručit nemovitostí nebo budete mít ručitele.

Konkrétně můžete peníze čerpat na tyto účely:

 • výstavbu novostavby rodinného dobu,
 • vestavbu nástavbu nebo přístavbu bytu nebo změnu jiné stavby nebo její části na obydlí,
 • koupi obydlí,
 • převod družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního bytu v bytovém družstvu.

Zdá se Vám to až moc pěkné, než aby to byla pravda? Tak abych jen nepsala samé krásné věci, k úvěru je samozřejmě nutné doložit spousty potvrzení a dokumentů, které se platí a my jsme například dokládali toto:

 • úředně ověřený oddací list (50 Kč),
 • potvrzený výpis z katastru nemovitostí (140 Kč),
 • výpis z rejstříku exekucí od 3 osob (150 Kč),
 • podnikající osoby doklad o bezdlužnosti u Finančního úřadu (100 Kč).

Přes všechny peripetie si ale myslím, že je SFRB pěkné gesto od státu, který často spíš bere, než dává. Co myslíte?

Nezapomeňte o SFRB říct svým přátelům, aby i oni mohli využít nabídky od státu. Každý rok zůstává ve fondu spousta peněz, které by mohli mnoha lidem ušetřit pěkné peníze. Nebo jednoduše sdílejte tento článek na facebooku a on si už své čtenáře najde sám.

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Setkat se můžeme na finančním mentoringu nebo skrze jinou mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.