Co je finanční nezávislost?

Pojem finanční nezávislost je v dnešní době čím dál větším fenoménem. Já o ní slyším snad každý den. A to nejen díky projektu Finančně nezávislá.

Mám však pocit, že toto nevinné spojení dvou slov už působí jako klišé. Všichni totiž finanční nezávislost chceme, ale jen málo nás pro ni něco dokáže udělat. Čím to je?

Hodně záleží, jak finanční nezávislost vnímáme. Zeptala jsem se proto na sociálních sítích, co finanční nezávislost pro vás znamená.

Děkuji všem zúčastněným za osobitý pohled na věc.

Nebýt závislá na příjmu někoho jiného, vystačit si s tím, co si sama vydělám. Taky nebýt zadlužená, moct si koupit občas i něco pro radost a hlavně být spokojená se svým životem.
Anetaúřednice
V dnešní době to pro mne znamená NEMÍT hypotéku na byt v Brně!
Davidmanažer projektu
Moct si koupit co chci, aniž bych musela přemýšlet, jestli na to mám 😉
Danielaklub třicátnic
Pro mě znamená, že jsem schopna zabezpečit dost peněz pro to, abych mohla žít s dětmi normální (standardní) život. Znamená to, že nemusím počítat každou korunu a jsem schopná měsíčně ušetřit dalších 10 % z příjmů.
Evamateřská dovolená
Je to mnohem víc, než rozdíl mezi pasivním příjmem a výdaji :). Kolik lidí se ráno přehrabuje v peněžence a řeší, co můžou dnes jíst. Kolik se podívá na výplatnici a upadá do deprese. Kolik žijí jako krysy v bahně. Osobní finanční krize a rodiny se rozpadají, láska se promění v bitku a bitka v nenávist cinknutím mince. Ráno vykoukneš z okna a vidíš davy otroků v okovech táhnoucích se do práce, kterou nenávidí, jen aby přežili další kolo měsíčních nájmů, hypoték, a složenek. Finanční nezávislost nejde vyčíslit a spočítat. Je to pocit. Ten, když ráno vylezeš z postele, napíšeš si na papír, co chceš jíst a kam chceš jít, a z plna hrdla si to užiješ bez jediné myšlenky na stav účtu v bance či objemu bankovek v peněžence. Je to to, když zavřeš oči, zhluboka se nadechneš, a cítíš svobodu, jakou si drtivá většina populace nedovede ani představit. Viva la peněžní systém – démon pro závislé, anděl pro nezávislé.
Petrsenior project manager
Pro mě to znamená, že nemám nikde dluhy (hypotéka, úvěr, půjčka, atd.), mám kde bydlet, čím jezdit a mám takový příjem, že mně to pro moje potřeby a uživení stačí.
Stanislavvedoucí provozu
Pro mě jako samoživitelku to znamená vyžít bez pomoci druhých a žít tak, aby dceři nic nechybělo, aby mohla na výlety do zoo, aby měla, co potřebuje, mohla chodit na bazén nebo do kroužku a zvládat to samy bez půjček apod. To je pro mě fin. nezávislost. Nebýt závislá na někom jiném.
Denisamateřská dovolená
Nemít dluhy. Mít aktivní i pasivní příjem a nebýt závislá na “9-17”.
Dominikarecepty z půdy
Finanční nezávislost je, když je Tvůj pasivní příjem vyšší než náklady na Tvůj vytoužený životní styl. Aspoň takovou definici jsme si určili na MMI.
Petrapodnikající máma
Za mě je to když pasivní příjem pokryje náklady a člověk pracuje ne, že musí, ale pro zábavu.
Joseffinanční poradce

Já osobně vnímám finanční nezávislost jako zbavení se závislosti na penězích, která nás často svazuje. U každého se tato závislost projevuje jinak. Já například lpěla na setrvání v zaměstnání, abych měla výhodný přechod na mateřskou, ale vnitřně jsem byla totálně z nenaplňující profese znechucená. Jiní zase setrvávají v příšerné práci jen proto, aby uspokojili svou vysokou životní úroveň.

Chápu, že peníze jsou potřeba. Otázka je, kolik peněz stačí ke skutečně naplněnému životu?

Jsem moc šťastná, že vnímám peníze jinak. Už neberu peníze jako nutné zlo k životu, ale skvělého pomocníka, který pomáhá, nikoliv nás ovládat. Peníze jsou totiž skvělý sluha, ale špatný pán.

Jak jste si všimli, existuje spousta pohledů a definic k finanční nezávislosti. Každý ji vidí jinak. Někdo ji vidí v dostatku peněz, někdo v pasivních příjmech a někdo v duševním rozpoložení. A je to tak v pořádku. Nejdůležitější totiž je objevit cestu, která vás k finanční nezávislosti dovede. A je jedno, jestli jste zaměstnaní nebo podnikáte.

Sama ale moc dobře vím, že v některých fázích života prostě člověk nemá potřebu se hnát za cíli a bohatstvím. A ke smysluplnému tvoření pasivních příjmů musí člověk dozrát.

Určitým způsobem nás k finanční nezávislosti vede i náš stát. Ano, myslím tím starobní důchod. Je ale otázkou, jestli je tento státní systém udržitelný a jaká finanční nezávislost čeká především mladé. A hlavně kdy.

Pro zodpovědné lidi, kteří náš státní systém akceptují, ale chtějí z něj vytěžit maximum, jsem už před časem vytvořila e-book, jak jednoduše a s čistým svědomím získávat peníze od státu. On ten stát na nás totiž není tak přísný, jen musíme vědět, jakým způsobem od něj peníze získat.

 

 

"Jsem ekonomka každý coulem. Těší mě být inspirací a pomocníkem na cestě ke znovu objevení hodnoty nejen peněz, ale i sebe samotné. Baví mě hledat způsoby, jak chytře přijít k penězům nebo jak efektivně hospodařit s penězi. Na tohle téma jsem napsala e-book 3 způsoby, jak generovat peníze od státu"
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • 4 KROKY K BOHATŠÍMU ŽIVOTU

    Objevte  4 KROKY K FINANČNÍ NEZÁVISLOSTI, které směřují k plnění Vaší peněženky.

  • Najdete mě na Facebooku
  • Nejnovější články
  • Témata článků