Co je finanční nezávislost?

Pojem finanční nezávislost je v dnešní době čím dál větším fenoménem. Mám však pocit, že toto nevinné spojení dvou slov už působí jako klišé. Všichni totiž finanční nezávislost chceme, ale jen málo nás pro ni něco dělá. Čím to je?

Hodně záleží, jak finanční nezávislost vnímáme. Zeptala jsem se proto na sociálních sítích, co finanční nezávislost pro vás znamená a vybrala pár odpovědí:

Nebýt závislá na příjmu někoho jiného, vystačit si s tím, co si sama vydělám. Taky nebýt zadlužená, moct si koupit občas i něco pro radost a hlavně být spokojená se svým životem.
Anetaúřednice
V dnešní době to pro mne znamená NEMÍT hypotéku na byt v Brně!
Davidmanažer projektu
Moct si koupit co chci, aniž bych musela přemýšlet, jestli na to mám 😉
Danielaklub třicátnic
Pro mě znamená, že jsem schopna zabezpečit dost peněz pro to, abych mohla žít s dětmi normální (standardní) život. Znamená to, že nemusím počítat každou korunu a jsem schopná měsíčně ušetřit dalších 10 % z příjmů.
Evamateřská dovolená
Je to mnohem víc, než rozdíl mezi pasivním příjmem a výdaji :). Kolik lidí se ráno přehrabuje v peněžence a řeší, co můžou dnes jíst. Kolik se podívá na výplatnici a upadá do deprese. Kolik žijí jako krysy v bahně. Osobní finanční krize a rodiny se rozpadají, láska se promění v bitku a bitka v nenávist cinknutím mince. Ráno vykoukneš z okna a vidíš davy otroků v okovech táhnoucích se do práce, kterou nenávidí, jen aby přežili další kolo měsíčních nájmů, hypoték, a složenek. Finanční nezávislost nejde vyčíslit a spočítat. Je to pocit. Ten, když ráno vylezeš z postele, napíšeš si na papír, co chceš jíst a kam chceš jít, a z plna hrdla si to užiješ bez jediné myšlenky na stav účtu v bance či objemu bankovek v peněžence. Je to to, když zavřeš oči, zhluboka se nadechneš, a cítíš svobodu, jakou si drtivá většina populace nedovede ani představit. Viva la peněžní systém – démon pro závislé, anděl pro nezávislé.
Petrsenior project manager
Pro mě to znamená, že nemám nikde dluhy (hypotéka, úvěr, půjčka, atd.), mám kde bydlet, čím jezdit a mám takový příjem, že mně to pro moje potřeby a uživení stačí.
Stanislavvedoucí provozu
Pro mě jako samoživitelku to znamená vyžít bez pomoci druhých a žít tak, aby dceři nic nechybělo, aby mohla na výlety do zoo, aby měla, co potřebuje, mohla chodit na bazén nebo do kroužku a zvládat to samy bez půjček apod. To je pro mě fin. nezávislost. Nebýt závislá na někom jiném.
Denisamateřská dovolená
Nemít dluhy. Mít aktivní i pasivní příjem a nebýt závislá na “9-17”.
Dominikarecepty z půdy
Finanční nezávislost je, když je Tvůj pasivní příjem vyšší než náklady na Tvůj vytoužený životní styl. Aspoň takovou definici jsme si určili na MMI.
Petrapodnikající máma
Za mě je to když pasivní příjem pokryje náklady a člověk pracuje ne, že musí, ale pro zábavu.
Joseffinanční poradce

Děkuji všem zúčastněným za osobitý pohled na věc.

Já osobně vnímám finanční nezávislost jako zbavení se závislosti na penězích, která nás často svazuje. U každého se tato závislost projevuje jinak. Já například lpěla na setrvání v zaměstnání, abych měla výhodný přechod na mateřskou, ale vnitřně jsem byla totálně z nenaplňující profese znechucená. Jiní zase setrvávají v příšerné práci jen proto, aby uspokojili svou vysokou životní úroveň.

Chápu, že peníze jsou potřeba. Otázka však je, kolik peněz stačí ke skutečně naplněnému životu?

Jsem moc šťastná, že vnímám peníze jinak. Už neberu peníze jako nutné zlo k životu, ale skvělého pomocníka, který pomáhá, nikoliv nás ovládat. Peníze jsou totiž skvělý sluha, ale špatný pán.

Existuje spousta pohledů na finanční nezávislost. Každý ji vidí jinak. Někdo ji vidí v dostatku peněz, někdo v pasivních příjmech a někdo v duševním rozpoložení. A je to tak v pořádku. Nejdůležitější totiž je objevit cestu, která vás k finanční nezávislosti dovede. A je jedno, jestli jste zaměstnaní nebo podnikáte.

Inspirujte se mojí cestou k finanční nezávislosti, na kterou jsem se už před lety vydala já. Postup v několika krocích jsem sepsala do e-booku 4 kroky k finanční nezávislosti. Samotné přečtení Vás samozřejmě nespasí, ale mám pro Vás pár dalších tipů, jak se na cestu už skutečně vydat a neváhat. O e-book si můžete požádat skrze formulář níže.

"Jsem vášnivá ekonomka a zapálená ekoložka. Tyto dvě zdánlivě odlišné EKO témata v rámci svého projektu Finančně nezávislá propojuju dohromady. Mrkněte na finanční mentoring nebo na mou tvorbu, kterou najdete u mě na blogu."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.